3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Beszakadtak tegnap az amerikai részvénypiacok, miután a kongresszus elutasította a kormány 700 milliárd dolláros mentőcsomagját. A jövő egyelőre bizonytalan, de már rebesgetik az újabb csomagot, amit még a héten el kéne fogadni a képviselőknek.

A hétvégi megállapodás után szinte mindenki biztos volt abban, hogy a kongresszus hétfőn elfogadja majd a bankok megmentését, a képviselők azonban leszavazták a kormány csomagját. A szavazás szoros volt, de a terv elbukott, így most lehet gondolkodni a folytatáson. Az olajár több mint 10 dollárral zuhant vissza, mivel a gondok a pénzügyi szektorban csökkenthetik a keresletet a nyersanyag iránt.

A Dow Jones ipari index 6,98 százalékos mínuszban, 10 365 ponton zárt, ez 777 ponttal volt alacsonyabb a pénteki értéknél. A Standard & Poor's 500 8,8 százalékkal esett vissza, az index az 1987-es válság óta nem esett ennyit egyetlen nap alatt. A Nasdaq 2000 áprilisában bukott a mostani 9,14 százaléknál nagyobbat.

Tegnap este az elemzők nagy része az 1987-es tőzsdeválsághoz hasonlította a helyzetet, de most annyival nehezebb a szituáció, hogy míg 21 éve csak egy nap esett nagyot a Wall Street, addig most hosszú ideje szenvednek a részvénypiacok. A befektetők lassan hónapok óta várnak arra, hogy magára talál a tőzsde, de mindig tud meglepetést okozni újabb zuhanásokkal.


A további tervekről egyelőre keveset tudni, de valószínűleg a kormány mindent meg fog tenni, hogy még a héten áterőszakoljon a kongresszuson egy újabb tervet, vagy ugyanezt próbálják majd mégegyszer elfogadtatni. Tegnap olyan nyilatkozatokat is lehetett már olvasni, mely szerint valamilyen mentőakció biztos lesz, csak az a kérdés, hogy milyen, és mennyiért. A kongresszus már csak a héten ülésezik, utána legközelebb csak a novemberi elnökválasztás után ülnek össze a képviselők, ezért az idő sürget.

Tegnap is jórészt a pénzügyi részvények vezették a tőzsdék bukását. A Wachovia még a múlt hét végén került gondba, azóta befektetőt keres a pénzintézet. A vállalat részvényei tegnap 82 százalékkal lettek olcsóbbak a tőzsdén. A Sovereign Bank Corp papírjai 72 százalékot buktak, míg a National City 63 százalékkal lett olcsóbb. A Goldman Sachs és a Morgan Stanley egyaránt több mint 12 százalékkal lett olcsóbb.

A drámai hangulatot jelzi, hogy nem csak a bankpapírok szakadtak be: a General Motors, a Chevron és az Intel mind 10 százalék feletti mértékben estek vissza a kereskedés végére.

A kongresszus 228:205 arányban szavazta le a kormány mentőakcióját, a csomag elfogadásához még 13 szavazatra lett volna szükség. A 700 milliárd dolláros akció arról szólt volna, hogy az állam megveszi a bankok megbízhatatlan hiteleit, megszabadítva őket ezzel a további jelentős veszteségektől. A múlt héten azonban néhány republikánus képviselő nem értett egyet a csomaggal, azonban a hét végén úgy tűnt, hogy sikerül megegyezni.

Tegnap délután felemás makroadatok jelentek meg a tengerentúlon: bár a személyes bevételek emelkedtek, de a fogyasztás stagnált a várt kismértékű javulás helyett.

Az olaj ára nagyot esett tegnap, a nap végén 96,36 dollárt ért egy hordó nyersolaj, ez 10,52 dollárral maradt el a pénteki ártól. A zuhanás jórészt annak volt betudható, hogy a pénzügyi szektor gondjai az előrejelzések szerint csökkentik majd az olaj iránti keresletet.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!