3p

A hétvégi választások szinte minden uniós országban muníciót adtak a megszorítások ellen protestáló pártoknak, a hírek szerint Írország lehet a következő, ahol nemet mondanak a brüsszeli verdiktre. Szakemberek szerint minél több országban utasítja el a lakosság a szükséges intézkedéseket, annál nagyobb bajba sodródhat az egész Unió. Mfor.hu-háttér.

A franciák és a görögök már letették a voksukat

Vasárnap Franciaországban és Görögországban is választásokat tartottak, az Európai Unió szempontjából mindkét voksolás negatív eredményt hozott. Párizsban a szocialista Francois Hollande lett az új elnök, aki korábban többek között a nyugdíjkorhatár csökkentésével kampányolt. Ennél is fájóbb veszteség, hogy Angela Merkel német kancellár ezzel elveszítette egyik legfőbb szövetségesét, Nicolas Sarkozyt, valószínűleg az új elnökkel kevésbé lesz rózsás az együttműködés.

Ennél is nagyobb a káosz Görögországban, ahol a korábban kormányzó Új Demokrácia párt szerezte meg a legtöbb mandátumot a parlamentben, azonban kormányt nem tudtak alakítani. Mindössze két képviselői hely hiányzott ahhoz, hogy a szocialista PASZOK-kal közösen kormányozhassanak. A többi öt parlamentbe jutott párt nem csak a megszorításokat utasítja el, hanem a korábban megkötött hitelmegállapodást is semmisnek tekinti. Az ő kormányra kerülésük gyakorlatilag Görögország csődjét jelentené.

A napokban a választásokon második helyen végzett szélsőbaloldali párt vezetője, Alexisz Ciprasz próbál kormányt alakítani Athénben, azonban valószínűleg ő sem jár majd sikerrel. Ciprasz már kedden kijelentette, hogy semmisnek tekinti a megkötött EU/IMF hitelmegállapodást, ezzel patthelyzet alakulhat ki. Ha jövő csütörtökig senki nem tud kormányt alakítani a görögöknél, akkor megismételt választást kell tartani.

Az írek lehetnek a következők

Szakemberek szerint a szintén már uniós mentőcsomagot kapott Írország lehet a következő, ahol a megszorítások ellenes pártok tényleges sikert könyvelhetnek el. Ebben pedig komoly szerepe lehet a hétvégi francia és görög választásoknak, melyek a többi országban is felbátoríthatják a radikálisokat. Az írek május legvégén szavaznak az uniós stabilitási paktum elfogadásáról, a Bloombergnek nyilatkozó szakember szerint a mostani fejlemények veszélyesek a szavazás szempontjából, de azt majd csak a végeredmény tudatában lehet pontosan megmondani, mennyire.

Egy esetleges "ír nem" továbi csapást jelentene a németek vezette megszorításpárti európai politikának. "Franciaország és Görögország polgárai már leadták voksukat a megszorító politika ellen, most rajtunk a sor, hogy hallassuk a hangunkat" - mondta Lou McDonald, a Sinn Fein ügyvezető elnöke hétfőn a Bloomberg beszámolója szerint. A Sinn Fein a legnagyobb ellenzéki párt Írországban, mely elutasítja a megszorításokat.

Az ír népszavazásig még három hét van hátra, a közvélemény-kutatások szerint győzhetnek az igenek. A legnagyobb felmérés azt mutatja, hogy az írek 47 százaléka támogatja a megszorításokat és 35 százalék van ellenük. Kérdés azonban, hogy az ellenzék mennyire tudja meglovagolni a jelenlegi hangulatot a hátralévő időben. A Bloombergnek nyilatkozó szakértők szerint szorosan ugyan, de sikerülhet megszavazni a stabilitási paktumot, a legfontosabb most az, hogy minél előbb kiderüljön, mik Hollande tervei Franciaországban, mivel a jelenlegi bizonytalanság az ellenzőknek kedvez.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!