A Morgan Stanley leginkább annak alapján próbálja időről-időre megjósolni az olaj várható árát, hogy mennyi olaj indul el a közel-keleti régióból keletre illetve nyugatra. A számok azt mutatják, hogy az export mértéke stabil, azonban Ázsia eddig soha nem látott mértékben szív el belőle, ezzel együtt pedig az amerikai készletek fokozatosan esnek. Március óta naponta 20 millióval csökken az atlanti térségbe irányuló olaj mennyisége. Korábban egyébként más cégek is jósoltak tovább szárnyaló olajárat.
Az amerikai olajkészletek az elmúlt három hónapban 35 millió hordóval estek vissza annak köszönhetően, hogy Ázsia egyre több olajat szív el az Egyesült Államok elől. A Morgan Stanley szerint ez nem is fog változni a közeljövőben, továbbra is alacsony marad az amerikai olajimport. Szerintük a probléma egyetlen lehetséges megoldása az lenne, ha csökkentenék az állami benzintámogatásokat, sok olajtermelő országban ugyanis kedvezményesen vehetnek az emberek benzint.
A Morgan Stanley elemzése magában nem eredményezte volna minden idők legnagyobb napi olajár-emelkedését, de sok más tényezővel együtt hatott. A dollár például ismét gyengülésnek indult, az euró/dollár árfolyam nem tudta áttörni az 1,54-es szintet, majd az amerikai fizetőeszköz ismét gyengülni kezdett.
A pénteki dráguláshoz hozzájárult, hogy az olajár egy kritikus szintről rugaszkodott el csütörtökön, bizonytalan volt, hogy megtörik-e az emelkedő trend, vagy sem. Emellett a pénteki új csúcson vélhetően sok shortos stop-loss-ja is kiütött, ezzel újabb lökést adva az árfolyamnak - olvasható a Concorde elemzésében.
A közeljövőt illetően akár még igaza is lehet az elemzőcégnek: igazán még arra sem lehet panaszkodni, hogy túlvett lenne az olaj. Ugyanakkor az is elképzelhető, hogy a mostani emelkedés a trend végét jelenti, legalábbis a begyorsuló áremelkedés erre utal. Egyelőre csak egy biztos: a trend emelkedő.