10 394 ponton fejezte be a szerdai kereskedést a tokiói tőzsde Nikkei 225 indexe, ez 0,16 százalékkal volt alacsonyabb az egy nappal korábbi értékénél. A hongkongi Hang Seng 0,53 százalékkal esett vissza a nap végére, a Shanghai Composite viszont 0,49 százalékot javítani tudott. 0,32 százalékos lecsorgás volt a tapasztalható a dél-koreai piacon, a tajvani tőzsde vezető indexe pedig 0,08 százalékot veszített.
Az elemzők szerint a bizonytalan hangulat elsősorban annak köszönhető, hogy a befektetők szerint a mesterséges gazdaságösztönzés jelenlegi formája már nem tartható fenn sokáig. A fogyasztás pedig egyáltalán nem biztos, hogy át tudja majd venni az állami programok szerepét, ugyanis egyelőre az Egyesült Államokban és Európában is magas a munkanélküliség. Az AP hírügynökség kérdésére nyilatkozó egyik elemző például úgy vélte, hogy a második negyedévben már várhatóan 4 százalékkal növekedő világgazdaság az év utolsó három hónapjában újra csökkenhet.
Ázsiában a befektetők leginkább a kínai ingatlanpiacra figyelnek, ugyanis sokak szerint a kormány további intézkedésekre kényszerülhet majd, hogy lehűtse a piacot. Egy most közölt felmérés szerint például áprilisban a vizsgált 70 kínai városban 13 százalékkal nőttek az ingatlanárak. A szakemberek egy része pedig már hónapok óta ingatlanbuborék veszélyére figyelmeztet.
Az olaj ára tovább csökkent szerdán az ázsiai piacokon, így a kereskedés végére 76 dollár alá esett a jegyzés. A devizapiacokon a dollár gyengült a japán jennel szemben, az euró pedig továbbra is gyengélkedik.
Menedzsment Fórum