10 242 ponton fejezte be a keddi kereskedést a tokiói tőzsde Nikkei 225 indexe, ez 0,07 százalékkal volt magasabb az előző napi értékénél. A hongkongi Hang Seng 0,36 százalékkal erősödött, a Shanghai Composite pedig 1,3 százalékkal kapaszkodott feljebb a nap végére. 0,5 százalékos mínuszt hozott össze a dél-koreai Kospi a zárásig, a tajvani piacon pedig 0,18 százalékos lecsorgás volt megfigyelhető.
A jelek szerint a befektetők egyelőre kivárnak, erre utal az is, hogy a Wall Street vezető indexei oldalazással zártak tegnap este. A Dow Jones például a nap elején tapasztalt mínusz után kapasxzkodott vissza a kereskedés végére, ez is azt jelzi, hogy egyelőre bizonytalan a hangulat.
A befektetők most leginkább az eurót figyelik, szerintük a közös európai deviza árfolyama jól jelzi az európai gazdaságba vetett bizalmat. Ha ez igaz, akkor most nem örülhetünk a kontinensen, hiszen hétfő reggel négyéves mélypontra esett az euró az amerikai dollárral szemben. A szakemberek továbbra is attól tartanak, hogy a múlt héten bejelentett megszorítások visszafogják majd a növekedést Európában, így a korábban vártnál lassabb lehet a kilábalás.
A dollár erősödése az ázsiai piacokon komoly eladási hullámot hozott a nyersanyagok esetében, így elsősorban ez a szektor szenvedte meg a keddi kereskedést. A fémek közül a réz, a platina és a palládium árfolyama is jelentősen csökkent, hozzájuk csatlakoztak az energiaárak az olaj vezetésével. A nyersolaj hordónkénti ára február óta először esett 70 dollár alá.
Menedzsment Fórum