2p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A hétfői nap első felében ismét 283 fölé gyengült a forint az euróval szemben, majd kora délután bejelentették, hogy a Magyar Nemzeti Bank ismét 50 bázisponttal csökkenti az alapkamatot. A döntés után megállt a forint gyengülése, igaz, erősödni sem tudott a magyar deviza, egyelőre ugyanott áll, ahol a kamatvágás előtt.

Hétfőn gyengüléssel kezdett a forint a devizapiacon, majd a kora délután bejelentett kamatcsökkentés után egyelőre bizonytalan, merre fog tovább indulni a magyar fizetőeszköz. A régiós devizák is gyengültek a nap első felében, így a forint botladozása nem volt egyértelműen betudható a januári kamatdöntő ülésnek.

Fél három körül 283,82 forintot kellett adni egy euróért a devizapiacon, ez kismértékű erősödést jelent a kamatcsökkentés óta. Kora délután az árfolyam elérte a 284-es szintet is. korábban sokan attól tartottak, hogy ha az MNB ismét mérsékli a kamatot, akkor az újabb forintgyengülési hullámot indíthat be, azonban ez nem jelentkezett rögtön az 50 bázispontos vágás után. A dollár árfolyama kettő óra előtt nem sokkal 214,80 forint volt, míg a svájci frankért 191,15 forintot kellett adni.


A délelőtti gyengülés nem magyarázható kizárólag a kamatdöntés előtti feszült várakozással, vélhetően az csak rátett egy lapáttal az amúgy sem túl pozitív hangulatra. A régiós devizák is gyengültek a fokozódó nyomás alatt, mivel az Európai Bizottság délelőtt közölte gazdasági előrejelzéseit az idei évre, a testület a korábban vártnál mélyebb recessziót jósol.

A cseh korona árfolyama kora délután 27,65 volt a pénteki 27,5 körüli árfolyam után, míg a lengyel zloty ennél nagyobb mértékben gyengült, a múlt hét végén tapasztalt 4,26-os szint után hétfőn 4,342 zloty ért egy eurót. Ebből is látszik, hogy nem csak a forint veszített értékéből, hanem a régió többi devizája is gyengült az Unió gyenge kilátásainak hatására.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!