3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Negatív előjelű megfigyelőlistára helyezte a Mol "BBB mínusz" adósságbesorolását a Standard & Poor's (S&P) elemzőház. A döntést azzal indokolták, hogy várhatóan sokba fog kerülni az INA megvétele, ha egyátlanán létrejön az üzlet - írja az MTI.

A Mol jelenlegi besorolása még épphogy befektetői ajánlású, de az elmúlt két évben másodszor helyezte negatív előjelű figyelőlistára az S&P. A cég elemzője azzal indokolta a lépést, hogy a Mol ajánlatot kíván tenni a horvát INA olajcég 30 százalékos részéért, valamint további állami részvénycsomagért is, szerintük viszont ezzel jelentősen nőhet a magyar vállalat adóssága.

A Standard & Poor's szakembere szerint az INA 30 százalékának megvétele költséges lépés lenne a Mol számára, a vételár vélhetően 2 milliárd dollár körül lenne. Emellett arról is hallani lehetett, hogy a horvát kormány 48 százalékos részéből is venne további részvényeket a Mol, de azt nem tudni, hogy ezekért készpénzzel, vagy saját részvénnyel kívánnak majd fizetni.

Karl Nietvelt, a Standard & Poor's olajpiaci elemzője szerint a Mol pénzügyi rugalmassága már így is korlátozott, mivel tavaly megugrott a cég adóssága. Ezért az adósság további emelkedése valószínűleg az adósosztályzat besorolásának csökkentését eredményezné a szakember szerint.

Ha az S&P csökkentené a Mol besorolását, akkor a magar cég kikerülne a befektetésre ajánlott körből, valószínűleg "BB plusz" besorolást kapna, ami már spekulatív sáv.

A hét elején a Citigroup elemzői is kétségbe vonták, hogy meglesz-e a Molnak a szükséges kétmilliárd dollár az INA tulajdonrészének megvásárlásához, mivel a magyar cég a közelmúltban sokat költött kitermelői beruházásokra és sajátrészvény-vásárlásra.

Az S&P elemzője ugyanakkor azt is kiemelte csütörtöki elemzésében, hogy a Mol képes lehet kordában tartani az adósságát, a cseh CEZ energiacéggel kötött sajátrészvény-üzletekből ugyanis mintegy 0,8 milliárd dolláros bevételre számíthat, de az ománi befektetéseknek is lehet anyagi hozadéka.

Az elemzőcég szerint a Mol kiigazítással számolt adósságállománya március végén 981 milliárd forint (5,9 milliárd dollár volt), a működésből eredő pénzügyi bevételnek az adóssághoz mért aránya a március végén zárult egy évben azonban továbbra sem volt több 36 százaléknál.

2006 áprilisában az S&P egyszer már negatív figyelőlistára helyezte a Molt, akkor a Mol ajánlatot készült tenni az orosz Udmurtnyeft olajvállalatra, de az elemzők szerint túl kockázatos lett volna az üzlet. Végül a felvásárlásból nem lett semmi, a magyar cég pedig lekerült a figyelőlistáról.

A negatív kihatású figyelőlistára vétel a hitelminősítői gyakorlatban rövid időn belüli leminősítés kockázatára figyelmeztet; a negatív kilátás hosszabb időtávra szól.

Karl Nietvelt az MTI-nek elmondta: az S&P "már tanulmányozza" a lehetséges költségkihatásokat és azok lehetséges finanszírozási módjait, arra az esetre, ha az ügylet "egyáltalán végbemegy". Az elemző szerint a hitelminősítő mindazonáltal "nem tartja meglepőnek" a Mol érdeklődését az INA többségi részesedése iránt, mivel "meglehetősen jól ismert tény", hogy amikor a Mol a kezdeti 25 százalékot megvette, már akkor is a többség megszerzése volt a célja.

A hitelminősítő várakozása szerint ha lesz konkrét ajánlat az INA-részvényekre, azt a Mol a következő egy hónapban megteszi, és az ügylet sikeres lezárása legalább három hónapot igénybe vesz. Így a csütörtökön bejelentett negatív figyelőlista végkimenetele idén október előtt nem valószínű.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!