2p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Komoly zuhanást produkáltak a vezető ázsiai részvénypiacok péntek reggel, miután az amerikai Szenátus elutasította az autógyártók állami megmentését a tengerentúlon. A japán Nikkei index több mint 5,5 százalékkal esett vissza, de a többi piacon is pesszimista volt a hangulat.

A nemzetközi tőzsdéken már napok óta mindenki az amerikai autógyártók megmentésével kapcsolatos hírekre várt, ugyanis az autóipar teljesítménye jelentősen befolyásolja az amerikai gazdaság alakulását, elsősorban a munkanélküliségre lehet rossz hatással a vállalatok bukása. A Kongresszus megszavazta a tervet, a Szenátus azonban csütörtökön visszadobta, így nem kapják meg a cégek a tervezett 14 milliárd dollárt. A hír hallatán rögtön zuhanni kezdtek a tőzsdék.

A japán Nikkei 225 index 5,56 százalékos zuhanás után 8235 ponton tudott zárni, de a többi vezető ázsiai mutató is jelentősen visszaesett. A hongkongi Hang Seng 5,9 százalékot bukott, a dél-koreai Kospi 4,38 százalékkal gyengült, míg a Shanghai Composite 3,82 százalékkal csütörtöki értéke alatt fejezte be a hetet.

Elsősorban a szenátusi szavazás negatív eredménye volt a piacok középpontjában Ázsiában, de mellette is több rossz hír érkezett Amerikából, ismét a gazdaság állapota miatt kezdtek aggódni a befektetők. Ráadásul olyan pletykák jelentek meg, hogy Bank of America akár 35 ezer embert is elbocsáthat, ez is elkedvetlenítette a befektetőket.

A szakemberek véleménye szerint ha a nagy autógyárak csődbe mennek, az az egész amerikai gazdaságra negatív hatással lehet, elsősorban a munkanélküliség emelkedhet, de ez közvetve a növekedést is visszafoghatja. A három nagy detroiti autógyár több százezer embert foglalkoztat, közvetve pedig több millió ember megélhetését biztosítja a beszállítókon keresztül.


Az elemzők attól tartanak, hogy ha például a General Motors csődbe menne, akkor az olyan negatív hatással lenne a tőzsdére, hogy a Dow ismét 8000 pont alá esne vissza.

Az amerikai autógyáraktól érkező negatív hírek miatt a Távol-Keleten is ez a szektor volt a nap egyik vesztese. A Honda-részvények 12 százalékkal lettek olcsóbbak, a Nissan 11 százalékot veszített, míg a Hyundai 9,3 százalékkal ért kevesebbet, mint csütörtök reggel.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!