A nemzetközi tőzsdéken már napok óta mindenki az amerikai autógyártók megmentésével kapcsolatos hírekre várt, ugyanis az autóipar teljesítménye jelentősen befolyásolja az amerikai gazdaság alakulását, elsősorban a munkanélküliségre lehet rossz hatással a vállalatok bukása. A Kongresszus megszavazta a tervet, a Szenátus azonban csütörtökön visszadobta, így nem kapják meg a cégek a tervezett 14 milliárd dollárt. A hír hallatán rögtön zuhanni kezdtek a tőzsdék.
A japán Nikkei 225 index 5,56 százalékos zuhanás után 8235 ponton tudott zárni, de a többi vezető ázsiai mutató is jelentősen visszaesett. A hongkongi Hang Seng 5,9 százalékot bukott, a dél-koreai Kospi 4,38 százalékkal gyengült, míg a Shanghai Composite 3,82 százalékkal csütörtöki értéke alatt fejezte be a hetet.
Elsősorban a szenátusi szavazás negatív eredménye volt a piacok középpontjában Ázsiában, de mellette is több rossz hír érkezett Amerikából, ismét a gazdaság állapota miatt kezdtek aggódni a befektetők. Ráadásul olyan pletykák jelentek meg, hogy Bank of America akár 35 ezer embert is elbocsáthat, ez is elkedvetlenítette a befektetőket.
A szakemberek véleménye szerint ha a nagy autógyárak csődbe mennek, az az egész amerikai gazdaságra negatív hatással lehet, elsősorban a munkanélküliség emelkedhet, de ez közvetve a növekedést is visszafoghatja. A három nagy detroiti autógyár több százezer embert foglalkoztat, közvetve pedig több millió ember megélhetését biztosítja a beszállítókon keresztül.
Az elemzők attól tartanak, hogy ha például a General Motors csődbe menne, akkor az olyan negatív hatással lenne a tőzsdére, hogy a Dow ismét 8000 pont alá esne vissza.
Az amerikai autógyáraktól érkező negatív hírek miatt a Távol-Keleten is ez a szektor volt a nap egyik vesztese. A Honda-részvények 12 százalékkal lettek olcsóbbak, a Nissan 11 százalékot veszített, míg a Hyundai 9,3 százalékkal ért kevesebbet, mint csütörtök reggel.