3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Mérsékelt gyengüléssel zártak a vezető amerikai részvényindexek szerdán, mivel a befektetők ismét a gazdaság bizonytalan állapotára koncentráltak, elmúltak a keddi kamatvágás pozitív hatásai a piacról. A Dow 1,12 százalékkal esett vissza, a többi vezető mutató ennél kisebb mértékben gyengült.

A keddi kamatdöntés után még minden szép és jó volt a Wall Streeten, szerdára azonban elillant ez a pozitív hangulat, ismét a reálgazdasági problémák kerültek előtérbe. A befektetők többsége ezért ismét óvatossá vált, egyelőre senki nem tudja, mire számítson 2009-ben, így inkább tartózkodnak a részvénypiacoktól.

A Dow Jones ipari index 8824 ponton zárta a szerdai napot, ez 1,12 százalékkal maradt el az előző napi értékétől. A Standard & Poor's 500 index 0,96 százalékot veszített, míg a technológiai szektort reprezentáló Nasdaq index 0,67 százalékkal esett vissza.

A kereskedés első óráiban annak köszönhetően indultak lefelé a részvényárak, hogy a Morgan Stanley a vártnál nagyobb veszteségről számolt be az év előző három hónapját illetően. A másik nagy befektetési bank, a Goldman Sachs kedden jelentette be, hogy 1999 óta először veszteséges negyedévet produkált. Így ismét a pénzügyi cégek kerültek a befektetők érdeklődésének középpontjába.

Emellett a keddi nagy rally miatt valamelyest természetes is volt egy kis korrekció. Kedden főleg azután indultak meredeken felfelé az indexek, hogy a Fed minden eddiginél alacsonyabbra, 0,25 százalékra csökkentette az alapkamatot. Ezzel viszont a jegybank lényegében kifogyott a kamatcsökkentés eszközéből, a következő időszakban csak pénzzel tudja segíteni a gazdaság talpra állását.

Mindezek mellett a szerdai negatív teljesítményhez hozzájárult, hogy a befektetők figyelme ismét a reálgazdasági kilátások felé fordult, továbbra is elsősorban a várható elbocsátások kötik le a figyelmet a részvénypiacokon.

A pénzügyi részvények egy része visszapattant a szerdai kereskedés második felében. A Morgan Stanley korábban például 8 százalékot esett, majd mégis 2,3 százalékkal keddi értéke felett zárt. A Goldman Sachs 3,7 százalékot tudott javítani előző napi értékéhez képest.


Az olajtársaságok részvényei gyengén muzsikáltak, mivel tovább esett a nyersanyag ára a világpiacon. A Chevron 2,8 százalékkal lett olcsóbb a kereskedés végére, míg az Exxon Mobil 2,5 százalékot veszített értékéből. Az olaj ára utoljára 2004 nyarán volt ilyen alacsony, mint most, a nap második felében 40 dollár alá esett az árfolyam.

Pedig az OPEC a várt 2 millió hordós termeléscsökkenés melyet 2,2 millió hordós mérséklésről döntött, de a befektetők többsége úgy véli, hogy ez sem lesz elég az olajár zuhanásának megállításához. Az elemzők többsége arra számít, hogy 2009-ben is folytatódik az árfolyam zuhanása a csökkenő kereslet miatt.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!