3p

Szinte egész nap pénteki értéke alatt tartózkodott a Budapesti Értéktőzsde BUX indexe, a kereskedés végére azonban a pozitív oldalra kapaszkodott fel a mutató. A vezető részvények közül a Mol és az OTP maradtak mínuszban, a Richter viszont több mint 5 százalékkal erősödött.

Közel egy százalékos pluszban fejezte be a napot a BUX index, melyet főleg a Richter 5 százalék feletti drágulása húzott. A vezető papírok amúgy vegyesen szerepeltek, a délutáni kamatcsökkentés sem okozott különösebb mozgást a piacon, mivel a befektetők többsége 50 bázispontos vágásra számított előzetesen.

A BUX index végül 12 785 ponton fejezte be a hétfői kereskedést, ez 0,95 százalékkal volt magasabb a pénteki értéknél. A forgalom kimondottan alacsony volt, még a 10 milliárd forintot sem érte el, ez elsősorban a rövid hétnek és a közelgő ünnepeknek tudható be.

A vezető papírok többnyire gyengültek. A Mol 0,37 százalékkal lett olcsóbb a nap végére, így 10 900 forintba került, míg az OTP 0,43 százalékos visszaesés után 2985 forinton zárta a hétfői kereskedést. 0,9 százalékkal esett vissza a Magyar Telekom árfolyama, a távközlési részvényekért 550 forintot adtak a záráskor.

A gyógyszeripari papírok vegyesen szerepeltek, de a Richter szárnyalását nem tudta ellensúlyozni az Egis gyengülése sem. Utóbbi részvény 3 százalékos esés után 10 235 forintot ért, míg a Richter 5,48 százalékos emelkedése az egész piacot felfelé húzta. A nagyobbik gyógyszergyártó részvényeiért 28 795 forintot adtak délután.

A forint szűk sávban mozgott hétfőn, a délutáni kamatcsökkentés után kismértékben gyengült a magyar deviza, de nem sokkal később már ismét pénteki értéke környékén állt az euróval szemben. A tőzsde zárása után nem sokkal 265,05 forintot kellett adni egy euróért, míg a dollár árfolyama 189,45-nél állt fél öt előtt.

A Magyar Nemzeti Bank Monetáris Tanácsa hétfői ülésén 50 bázisponttal csökkentette az alapkamatot, ez megfelelt az előzetes várakozásoknak, így nem okozott meglepetést a piacon. Az utóbbi egy hónapban ez volt a harmadik fél százalékos vágás, az elemzők szerint a kamatszint márciusra érheti el az októberi kényszerű kamatemelés előtti szintet.

A nemzetközi piacokon nem jelentek meg jelentős makroadatok a hét első napján, a piacokat jórészt az autógyártókról szóló hírek mozgatták. Amerikában a múlt hét végén kapták meg a 17,4 milliárd dolláros állami hitelt a szektor vállalatai, hétfőn reggel azonban a Toyota közölte, hogy 71 év után újra veszteséges lehet az eladások zuhanása miatt. A japán autógyár figyelmeztetése az egész szektorra rossz hatással volt.

Nyugat-Európában kismértékben visszaestek az indexek, de a nap második felére lefaragtak valamennyit korábbi veszteségükből. A londoni FTSE index délután 0,39 százalékos mínuszban volt, míg a frankfurti DAX 0,68 százalékot bukott. A tengerentúlon szintén a negatív oldalon kezdtek a mutatók délután, de néhány óra után jórészt már pénteki értékük körül álltak. A Dow minimális, 0,05 százalékos mínuszban volt, a Standard & Poor's 500 0,7 százalékot veszített, míg a Nasdaq 1,29 százalékot bukott néhány óra alatt.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!