Többnyire gyengültek kedd reggel a vezető ázsiai részvényindexek, miután a hírek szerint a kínai jegybank felszólította az ország pénzintézeteit, hogy növeljék tőkemegfelelésüket. Emellett felhívták a figyelmet arra, hogy az olcsó hiteleket csak korlátozottan lehetne kihelyezni a gazdaságba.
9401 ponton állt nem sokkal a zárás előtt a tokiói tőzsde Nikkei 225 indexe, ez egy százalékkal volt alacsonyabb a hétfői értéknél. A többi vezető piacon sem volt jobb a hangulat, kiemelkedett a Shanghai Composite 3,43 százalékos bukásával. A hongkongi Hang Seng 1,5 százalékot veszített értékéből, a dél-koreai Kospi pedig 0,78 százalékkal gyengült.
A kínai jegybank még nem erősítette meg, de állítólag kedden arra kérték az ország pénzintézeteit, hogy emeljék meg tőkemegfelelési mutatójukat az utóbbi időben elszaladt hitelezés miatt, illetve felhívták a figyelmet arra, hogy nem lehet korlátlanul olcsó hiteleket kihelyezni.
Mindez azért fontos a kínai gazdaság szempontjából, mert szinte minden szakember egyetért azzal, hogy a jelenlegi 8 százalék körüli GDP-növekedést jórészt az olcsó bankhitelek tartják fenn. Ha ezeket korlátoznák, akkor az akár a növekedés visszafogásával is járhatna.
Egy hongkongi elemző a Yahoo kérdésére úgy nyilatkozott, hogy a kínai jegybank elsősorban az ingatlanszektor számára történő hitelezést kíséri figyelemmel, ugyanis attól tart, hogy buborék alakulhat ki. Szerinte ha ez a veszély reális, akkor valóban jobb lenne hosszútávon, ha még most visszafognák az olcsó hiteleket.
Japánban is a bankok miatt erősödtek fel a félelmek a tőzsdén: a befektetők attól tartanak, hogy az ország pénzintézetei kénytelenek lesznek saját papírjaikat eladni, hogy rendbe tegyék tőkemegfelelési mutatójukat.
A dollár ára továbbra sem mozdult el jelentősen, 78-80 dollár között volt kedd reggel is, egyelőre semmilyen fontos hír nem jelent meg, ami a nyersanyag piacát befolyásolta volna érdemben.