3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Az ismét felerősödő recessziós félelmek miatt estek hétfőn a vezető amerikai részvényindexek, a Dow több mint 2,5 százalékos mínuszban zárt a nap végén. A Citigroup több mint 50 ezer ember elbocsátását jelentette be, ez is a gazdasági lassulás és a recesszió egyik jele. Közben újabb felmérések jelentek meg arról, hogy az amerikai gazdaság várhatóan 2009-ben sem tér magához gyorsan.

Ismét felerősödtek a recessziós félelmek a tengerentúlon, a közgazdászok egyre nagyobb része elhúzódó gazdasági visszaesésre számít, az előrejelzések szerint 2009-ben a gazdaság lassulása mellett jelentősen nőni fog a munkanélküliség, az infláció viszont tovább csökkenhet a nyersanyagárak esése miatt.

A Dow Jones ipari index hétfőn 8273 ponton zárt, ez 2,63 százalékkal maradt el a pénteki szinttől, ezzel a mutató már közel van mindenkori mélypontjához. A többi vezető index is gyengült a hét első kereskedési napján: a Standard & Poor's 500 2,58 százalékot veszített, míg a Nasdaq 2,29 százalékkal esett vissza.

A hétvégén jelent meg egy újabb felmérés arról, hogy a gazdasági szakemberek nagy része elhúzódó recesszióra számít 2009-ben az Egyesült Államokban, a következő hat negyedévet negatívan látják az elemzők. Emellett erősítette a recessziós félelmeket, hogy a Citigroup hétfőn bejelentette: 53 ezer dolgozójától válik meg a már bejelentett 22 ezre elbocsátás mellett, ezzel a bank munkaerejének 20 százalékát leépíti.

A befektetők mindezek mellett továbbra is arra várnak, hogy az autógyárak kapnak-e állami mentőcsomagot. Az utóbbi napokban egyre többet hallani arról, hogy a kormány kénytelen lesz megmenteni az autógyárakat is a csődtől, a legnagyobb bajban a General Motors van. A hírek szerint a Szenátus legkorábban szerdán szavazhat az esetleges mentőcsomagról.

A vártnál jobb ipari termelési adat sem volt különösebben pozitív hatással a befektetők hangulatára, az októberi javulást ugyanis jórészt annak tudják be, hogy a nyári hurrikánok után újraindultak a legnagyobb gyárak, illetve olajfinomítók, melyeket le kellett állítani.

Az elemzők úgy vélik, hogy a piac még mindig nem érte el mélypontját, a múlt hónapban tapasztalt eladási hullám után valamelyest megnyugodtak a kedélyek, de most újra a történelmi mélypont közelében van a Dow. A piaci szereplők csalódtak a G-20 hétvégi ülésében, melyen a világ gazdasági vezetői nem tudtak megállapodni semmilyen konkrét intézkedésről a válság leküzdése érdekében.

Az autógyárak részvényei ismét nagyot estek, mivel az idő egyre inkább sürget az állami mentőcsomaggal kapcsolatban. A General Motors-papírok 5,7 százalékkal lettek olcsóbbak a végére, míg a Ford 8 százalékot veszített értékéből. A Citigroup és a Goldman Sachs a bejelentett elbocsátások miatt gyengültek, a Citi 6,6 százalékot bukott, míg a Goldman részvényei 6,4 százalékkal zártak pénteki értékük alatt.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!