Ismét felerősödtek a recessziós félelmek a tengerentúlon, a közgazdászok egyre nagyobb része elhúzódó gazdasági visszaesésre számít, az előrejelzések szerint 2009-ben a gazdaság lassulása mellett jelentősen nőni fog a munkanélküliség, az infláció viszont tovább csökkenhet a nyersanyagárak esése miatt.
A Dow Jones ipari index hétfőn 8273 ponton zárt, ez 2,63 százalékkal maradt el a pénteki szinttől, ezzel a mutató már közel van mindenkori mélypontjához. A többi vezető index is gyengült a hét első kereskedési napján: a Standard & Poor's 500 2,58 százalékot veszített, míg a Nasdaq 2,29 százalékkal esett vissza.
A hétvégén jelent meg egy újabb felmérés arról, hogy a gazdasági szakemberek nagy része elhúzódó recesszióra számít 2009-ben az Egyesült Államokban, a következő hat negyedévet negatívan látják az elemzők. Emellett erősítette a recessziós félelmeket, hogy a Citigroup hétfőn bejelentette: 53 ezer dolgozójától válik meg a már bejelentett 22 ezre elbocsátás mellett, ezzel a bank munkaerejének 20 százalékát leépíti.
A befektetők mindezek mellett továbbra is arra várnak, hogy az autógyárak kapnak-e állami mentőcsomagot. Az utóbbi napokban egyre többet hallani arról, hogy a kormány kénytelen lesz megmenteni az autógyárakat is a csődtől, a legnagyobb bajban a General Motors van. A hírek szerint a Szenátus legkorábban szerdán szavazhat az esetleges mentőcsomagról.
A vártnál jobb ipari termelési adat sem volt különösebben pozitív hatással a befektetők hangulatára, az októberi javulást ugyanis jórészt annak tudják be, hogy a nyári hurrikánok után újraindultak a legnagyobb gyárak, illetve olajfinomítók, melyeket le kellett állítani.
Az elemzők úgy vélik, hogy a piac még mindig nem érte el mélypontját, a múlt hónapban tapasztalt eladási hullám után valamelyest megnyugodtak a kedélyek, de most újra a történelmi mélypont közelében van a Dow. A piaci szereplők csalódtak a G-20 hétvégi ülésében, melyen a világ gazdasági vezetői nem tudtak megállapodni semmilyen konkrét intézkedésről a válság leküzdése érdekében.
Az autógyárak részvényei ismét nagyot estek, mivel az idő egyre inkább sürget az állami mentőcsomaggal kapcsolatban. A General Motors-papírok 5,7 százalékkal lettek olcsóbbak a végére, míg a Ford 8 százalékot veszített értékéből. A Citigroup és a Goldman Sachs a bejelentett elbocsátások miatt gyengültek, a Citi 6,6 százalékot bukott, míg a Goldman részvényei 6,4 százalékkal zártak pénteki értékük alatt.