A szerdai másodpiaci hozamnál egy hajszállal alacsonyabban sikerült csütörtökön három-, öt- és tízéves kötvényeket a piacra dobni. A két héttel ezelőtti értékesítéshez képest azonban rendesen megugrottak a hozamok. A hét elején a három hónapos diszkont kincstárjegyekre is alig sikerült vevőt találni, ezért lehetett fontos a kormánynak, hogy demonstrálja: a magyar papírokra igenis van kereslet.
A keddi után nagy blama lett volna még egy sikertelen aukció
Kedden a 40 milliárd forint értékben meghirdetett három hónapos diszkont kincstárjegyekre mindössze 46,5 milliárd forint értékben adtak be ajánlatokat a befektetők. Végül az ÁKK csak 30 milliárd forint értékben fogadott be ajánlatokat, a hozam pedig a múlt heti aukció 5,28 százalékos értéke után 5,78 százalékra emelkedett.
Mindez azért volt meglepő, mert az utóbbi hónapokban rendre az volt jellemző, hogy rövidtávra még úgy-ahogy sikerült finanszírozni adósságunkat, inkább a hosszú papírok iránti kereslettel voltak gondok. Sokan ezért már előre féltek a csütörtöki értékesítéstől.
Végül aztán meglepően jól fogytak a hosszú papírok: a tervezett 40 milliárd helyett 51 milliárd forint értékben bocsátottunk ki kötvényeket. A hozamok a két héttel korábbihoz képest majdnem egy százalékkal emelkedtek, így 8 százalék körül keltek el a papírok.
A magas hozamok sokakban felvetik a kérdést, meddig hajlandó elmenni a kormány, és mikor mondja azt, hogy annyiért már nem vállalja be a kötvények piacra dobását. "Szerintem most fontosabb volt az, hogy egyáltalán elmenjenek a papírok, azt mutassuk, hogy van igény rájuk. A hozam ilyenkor csak másodlagos" - mondta az mfor.hu kérdésére Ádám Zoltán, a TakarékBank elemzője.
Jól jöhet a nyugdíjvagyon
Az utóbbi napokban felerősödtek azok a hangok a piacon, melyek szerint a megugró hozamszintek miatt (kedden a tízéves kötvényeink 8,44 százalékos hozammal forogtak a másodlagos piacon) az ÁKK visszafoghatja a kibocsátást a közeljövőben, azaz a tervezettnél kevesebb kötvényt értékesítenénk vagy ritkulnának az aukciók. (Csütörtökön egyébként az 5 éves papírok esetében a korábban szokásos 15 helyett csak 10 milliárd forintért hirdetett meg államkötvényeket az ÁKK).
Ennek azért is lehet racionalitása, mert a kormány azzal számol, hogy szinte minden magánnyugdíjpénztári tag visszalép majd az állami rendszerbe, az így befolyó plusz összegből pedig lenne lehetőség az adósság finanszírozására, így nem kellene minden áron új kötvényeket piacra dobni.
A kibocsátás csökkentésének esetleges másik forrása az, hogy az elmúlt hónapokban rendre a tervezettnél több kötvényt bocsátott ki az ÁKK. Június eleje óta három hónapos diszkont kincstárjegyből 55 milliárddal értékesített a terv felett a központ, míg ötéves kötvényből 28 milliárddal több ment el az eredetileg tervezettnél.
Beke Károly
mfor.hu