A Barclays Capital által a cég 648 intézményi befektetési ügyfelének bevonásával elvégzett vizsgálat kimutatta, hogy a részvénypiacokon aktív befektetők várakozásai kirívó mértékben javultak az elmúlt három hónapban: az előző, decemberi körkérdésre még 25 százalékuk válaszolt úgy, hogy az idei év végéig a globális tőzsdei részvényárfolyamok 5 százalékos vagy ennél nagyobb mértékű átlagos emelkedésére számít, az új felmérés szerint azonban jelenleg már 71 százalékuk valószínűsít ilyen mértékű részvényárfolyam-erősödést 2012 egészére.
A felmérésbe bevont globális intézményi befektetői kör várakozásai az Egyesült Államokkal kapcsolatban a legderűlátóbbak. A Barclays Capital grafikus kimutatása szerint arra a kérdésre, hogy mely térség fogja a legnagyobb valószínűséggel túlteljesíteni az összes többit a részvényárfolyamok emelkedését tekintve a következő negyedévben, a válaszadók relatív többsége - több mint 40 százaléka - az Egyesült Államokat nevezte meg. A második legnépszerűbb választási lehetőség a felzárkózó ázsiai térség volt csaknem 30 százalékkal.
A Közép- és Kelet-Európát is magában foglaló felzárkózó régió (CEEMEA) várható tőzsdei teljesítményével kapcsolatban azonban a Barclays Capital befektetési ügyfelei nem túl optimisták: a válaszadók 5 százaléka számít arra, hogy ez a térség túlteljesítő lesz a részvényárfolyamok szempontjából. (A CEEMEA-térség az általánosan használt befektetői meghatározás szerint Közép- és Kelet-Európán kívül Dél-Afrikát és Izraelt jelenti).
A Barclays Capital hétfőn Londonban ismertetett negyedéves felmérése szerint jelentősen csökkent a globális intézményi befektetői körön belül azoknak a befektetési cégeknek az aránya, amelyek szerint "legalább egy tagország" még az idén elhagyja az euróövezetet. A ház kimutatta, hogy befektetési ügyfelei közül jelenleg 38 százalék valószínűsít egy ilyen fejleményt az előző, decemberi körkérdésben kimutatott csaknem 50 százalék helyett.
A Barclays Capital a mostani felméréshez fűzött hétfői elemzésében a decemberi vizsgálat "talán legmegdöbbentőbb" elemének nevezte az euróövezet részleges idei felbomlását váró befektetési intézmények akkori csaknem feles arányát, a ház szakelemzői szerint azonban a mostani 38 százalékos arány is "kellemetlenül magas", tekintettel arra, hogy egy ilyen fejlemény milyen jelentős következményekkel járhat.
MTI