4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az eddigi tartásról vételre módosította ajánlását a Mollal kapcsolatban az Erste Bank, a célárat ugyanakkor kicsit csökkentette, 22 500 forintos árfolyamot várnak.

Az Erste Bank szakemberei szerint Közép-Kelet-Európa olajszektora jelenleg alulárazott, a részvények többségét eladásra ajánlják. A nemzetközi tőzsdepánik megviselte a régió energiaszektorát is, ennek ellenére idén még számottevő nyereség várható, a kilátások a későbbi évekre sem rosszak.

A magas olajár valamint a tőzsdepánik ellenére az Erste Bank elemzői szerint a régió energiaszektorának profitja idén még a tavalyi szintet is felülmúlja majd, a jelenlegi árfolyamok mélyen a részvények valós értéke alatt vannak.

A kelet-közép-európai olajrészvények a 2008-ra várt nyereséghez viszonyítva nyolcszoros P/E ráta mellett forognak (ám az INA papírjai nélkül ez az érték mindössze 6,1-et mutat), a 2009-es becsült nyereség alapján pedig csak 7,3-szoros értéket mutatnak (az INA nélkül mindössze 6,2-et). Ezzel szemben az európai szektortársak 2008-ra vonatkozóan 10,8-szeres, 2009-re vonatkozóan pedig 9,8-szeres P/E ráta mellett cserélnek gazdát. A kelet-közép-európai olaj- és gázszektor alulértékeltsége az elkövetkezendő két évre szóló EV/EBITDA értékekben is visszatükröződik, jóllehet a számadatokat alaposan megdobja a Petrom és kiváltképp az Mol általi felvásárlás hírére felértékelődött INA.

„A befektetők nagy kockázatot tulajdonítanak a kelet-közép-európai papíroknak, emellett a részvényárfolyamok a pénzpiacokon eluralkodó általános eladási hullám miatt nyomás alatt állnak. Mindezek ellenére az érintett táraságok üzemi teljesítménye igen nagy” – jelentette ki Jakub Zidon, az Erste Csoport olaj- és gázipari elemzője.

A legnagyobb fantáziát továbbra is az OMV-ben látják az elemzők, az osztrák olajcégre 55 eurós célárat állapítottak meg. A Mollal kapcsolatban tartásról vételre változtatták az ajánlást annak ellenére, hogy nincsenek potenciális növekedési tényezők a láthatáron. Pozitívumként kiemelték a szakemberek, hogy a magyar cég jelenleg magas dízel-árréssel büszkélkedhet, a tervek szerint rekord közeli negyedéves eredményekről számol majd be.

Az Erste Csoport elemzői csökkentésre minősítették le az INA papírjait, hiszen a részvényárfolyamot a MOL 2800 kunás részvényenkénti felvásárlási ajánlata hajtotta fel, az ajánlott ár pedig magasabb a 2500 kunás célárnál. Azonban a MOL általi felvásárlás esetén jelentkező potenciális szinergiahatások akár részvényenként 460 kunával is feljebb srófolhatják az árfolyamot, ami viszont már igazolná a jelenlegi árszintet.

"Az euró/dollár árfolyamra vonatkozó várakozásainkkal összhangban a 2008. évre és az azt követő időszakra 105 dollár/hordóra emeltük a nyersolaj piaci árára vonatkozó előrejelzésünket, ám ezt a várakozások szerint fokozatos áresés követi egészen 80 dollár/hordóig, ami hosszú távon fenntartható árat jelen" – mondta Jakub Zidon. "Az árrésekre vonatkozóan azzal számolunk, hogy a finomítói árrések középtávon csökkenni fognak a nagyobb kínálat által kifejtett nyomás következtében, ugyanakkor a petrolkémiai árrések (a csökkenő olajár nyomán) némiképp magukhoz térnek az elkövetkezendő években. A kelet-közép-európai olajtársaságokkal kapcsolatban továbbra is az erős upstream-üzletággal rendelkező vállalatok (OMV, Petrom), illetve a közepes olajpárlatokat nagy százalékban előállító finomítók (MOL) a kedvenceink rövid távon" - olvasható az Erste elemzésében.

Az Erste szakemberei szerint a jövőben is folytatódnak a vállalategyesülések a régió olajszektorában. Lengyelországban a PKN Orlen és a Lotos összeolvadása a következő parlamenti választások idején lehet majd téma, ugyanakkor a Mol és az OMV együttműködésére már kevés az esély. A harmadik lehetőség a Mol és a PKN összeolvadása, mely jelenleg szintén valószínűtlen, de nem elképzelhetetlen.Az OMV és a MOL tervezett „házassága” az igen alacsony fokú szinergiahatás miatt futott zátonyra, míg a MOL és a PKN közti esetleges integráció a régió északi és déli részét köthetné össze úgy, hogy a beolvasztott társaságnak nem kellene megszabadulnia az eszközeitől.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!