7p

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Rég volt annyira rossz éve a Budapesti Értéktőzsde BUX indexének, mint 2008-ban. Az indexet lényegében megfelezték egy év alatt, a vezető részvények a Richter kivételével több mint 40 százalékkal lettek olcsóbbak. Persze nem csak a magyar börze kínlódott, a Bécsi Értéktőzsde vezető mutatója például több mint 60 százalékos esésével a BUX-ot is túlszárnyalta.

Rég volt annyira rossz éve a Budapesti Értéktőzsde BUX indexének, mint 2008-ban. Az indexet lényegében megfelezték egy év alatt, a vezető részvények a Richter kivételével több mint 40 százalékkal lettek olcsóbbak. Persze nem csak a magyar börze kínlódott, a Bécsi Értéktőzsde vezető mutatója például több mint 60 százalékos esésével a BUX-ot is túlszárnyalta.

Egyértelműen kijelenthető, hogy siralmas éven van túl a Budapesti Értéktőzsde BUX indexe, főleg az év második felében gyorsult fel a zuhanás, amikor a nemzetközi hitelválság hatásai hazánkat is elérték. Szeptemberben került először 20 000 pont alá az index, majd a hátralévő három hónapban még 8000 pontot bukott.


Lássuk a számokat: a BUX 2007. utolsó kereskedési napján még 26 236 ponton zárt, majd egy évvel később 12 242 pontos értéket mutatott. Mindez 53,3 százalékos gyengülés egyetlen év alatt, azaz a mutató több mint a felével esett vissza.

OTP: közel 70 százalékos esés 2008-ban

A vezető részvények közül az OTP járt a legrosszabbul, a bankpapírok az egy évvel korábbi 8790 forintról az év végére 2875 forintig estek, ami 67,3 százalékos zuhanásnak felelt meg. A magyar bank szempontjából különösen az október elején tapasztalt összeomlás volt feltűnő, akkor néhány nap alatt értékük felét veszítették el a részvények, Londonban már az OTP csődjéről illetve államosításáról pletykáltak.

A BUX index és az azonnali piac forgalmának alakulása az események tükrében


Forrás: BÉT

A bank aztán igyekezett megnyugtatni a befektetőket, sőt a bűnbakot is megtalálni vélték egy londoni bróker személyében, aki aztán persze mindent tagadott. A Greg Coffey névről valószínűleg még sokáig ez a sztori fog az eszünkbe jutni.

Az év utolsó hónapjaiban aztán próbált magához térni a bankrészvény, többször vissza tudott menni 3000 forint fölé, de aztán rendre lecsúszott a kulcsszint alá. Hosszú távon szinte minden szakember alulértékeltnek tartja az OTP-t, de komoly felfutásra, jelentős szárnyalásra 2009 első hónapjaiban sem lehet számolni, különösen úgy, hogy a legújabb pletykák szerint százmilliárdokat bukhat a magyar bank az ukrán devizahitelek esetleges bedőlése esetén.

A Mol sem dicsekedhet

A pesti tőzsde másik zászlóshajója, a Mol 24 495 forinton kezdte a 2008-as évet, majd a végén 9870 forinttal kellett beérnie az utolsó kereskedési napon. Ezzel a papírok értékük közel 60 százalékát bukták el egy év alatt, egészen pontosan 59,7 százalékos volt a zuhanás.

Az olajrészvényeket kevésbé érintette a pénzügyi válság, de az egész tőzsdére rátelepedő negatív hangulat lefelé húzta az árfolyamukat. Az év első hónapjaiban még kedvező elemzések jelentek meg, melyekben vételre ajánlották a magyar vállalat részvényeit, utána azonban nem sok jót lehetett elmondani a Mol-lal kapcsolatban.

Hivatalosan 2008-ban jelentette be az osztrák OMV, hogy lemond a Mol felvásárlásáról. Ez elvileg pozitív hír a vállalat számára, hiszen a Mol nem akart az osztrákok kezébe kerülni. Azonban sokan visszagondoltak a 2007-ben megszellőztetett 32 000 forintos részvényenkénti OMV-ajánlatra, amikor 2008 őszén már 16 000 forint volt a Mol árfolyama, és így már egyáltalán nem örültek az ajánlat elutasításának.

A másik fontos esemény a Mol életében, hogy az év végére kis híján sikerült többséget szereznie a horvát INA olajcégben. Ez elvileg szintén pozitív hír lett volna, de sok szakember és befektető eladósodástól féltette a magyar céget, egyelőre továbbra sem lehet tudni, hogy pontosan mennyibe fog kerülni az, hogy többségbe kerüljön a Mol az INÁ-ban. Éppen ezért egyelőre azt is nehéz megítélni, hogy jó üzletet köt-e a magyar cég a horvát vállalat részvényeinek megvételével.

Az év első felében a Mol-részvényesek sokáig zúgolódtak, mivel késett az osztalék kifizetése a cégnél. Ez érdemben nem volt hatással az árfolyamra, de a bizalmatlan hangulat nem tett jót a menedzsment megítélésének.

A Magyar Telekom az OTP-hez és a Mol-hoz képest viszonylag jól jött ki a 2008-as évből, a részvények "csak" értékük 40,3 százalékát veszítették el. Az év elején még 900 forintot értő papírokért az utolsó kereskedési napon már mindössze 537 forintot adtak.

A részvénypiaci forgalom alakulása

Az év első hónapjaiban még a távközlési részvények is viszonylag jól szerepeltek, majd ősztől az általános negatív hangulat a Telekomot is magával ragadta. Tavasszal még pozitív elemzések jelentek meg arról, mennyire vonzók most a vállalat részvényei, mennyire sikeres volt a 2007-ben elindított költségcsökkentés, az év közepére azonban már ötéves mélypontra süllyedt az árfolyam.

A gyorsjelentésekben továbbra is jó eredményeket közölt a cég az év második felében, azonban a hangulattal nem tudott szembe menni. Igaz, a Magyar Telekomot nem jellemezték nagy zuhanások vagy ugrások 2008-ban, inkább a lassú, fokozatos lecsorgás.

A gyógyszeripari részvények az átlagosnál kisebbet buktak a tavalyi évben, a Richter például az összes blue chip közül a legjobban szerepelt. A cég részvényei az év elején tapasztalt 41 500 forintról 28 400 forintra estek december végére, ez 31,5 százalékos csökkenést jelentett az árfolyamban. Ennél nagyobbat esett az Egis, de még így is elmaradt az átlagtól: a 10 000 forintos év végi záróár 46,7 százalékkal volt alacsonyabb, mint egy évvel korábban.

Ha a BÉT vezető részvényeinek 2008-as teljesítményét kicsit jobban szemügyre vesszük, akkor sok érdekességet lehet megfigyelni. Ezek közül egyet érdemes kiemelni: tisztán látszik, hogy november 20-án volt a tőzsde mélypontja, négy blue chip is akkor érte el éves minimumát. Utána az év utolsó hónapjában már kismértékű emelkedésnek lehettünk szemtanúi, de ez korántsem nevezhető év végi rallynak.

A BUX index esetében az éves minimum 10 751 ponton volt október 27-én a záráskor, majd onnan tudott mintegy 1500 ponttal visszakapaszkodni decemberben. A vezető részvények közül csak az Egis volt az, amelyik november 20-án érte el 2008-as mélypontját, a többi részvény mind november 20-án volt a legalacsonyabban. Csak néhány példa: az OTP akkor 2320 forintot ért, a Mol-ért pedig 8755 forintot kellett fizetni.


Továbbra is a részvényeket veszik főleg a BÉT-en

A BÉT összesítéséből az derül ki, hogy a forgalom jelentős részét 2008-ban is a részvényszekció adta, az 5478 milliárd forintos teljes azonnali forgalom 92 százaléka bonyolódott ebben a szekcióban. A forgalom szempontjából is az őszi hónapok voltak a meghatározók, akkor elsősorban a lakossági befektetők részéről nőtt meg a kereslet a részvények iránt.

A régión belül azt mondhatjuk, hogy átlagos teljesítményt nyújtott a BUX index 2008-ban. A Bécsi Értéktőzsde ATX indexe például az év eleji 4509 pontról több mint 60 százalékos zuhanást követően 1750 pontra esett vissza, így lekörözte a BUX-ot is. A prágai tőzsde vezető mutatója, a PX50 szinte azonos teljesítménnyel zárt, mint a BUX, 52,72 százalékkal esett vissza az év végére, míg a lengyel WIG20 index 48,21 százalékot bukott 2008-ban.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!