A lakások átlagos négyzetméterára nagy különbséget mutat országrészenként, de ha a régiós átlagkeresetet is beillesztjük a képletbe, kiderül, hogy hol mennyit kell dolgozni egy lakás megvásárlásához. A Duna House elemzői számítást készítettek, amelynek két változója a KSH legfrissebb Statisztikai tájékoztatójában szereplő, alkalmazásban állók havi nettó átlagkeresete és a Duna House Barométerében szereplő átlagos lakás négyzetméterárak (panel és tégla együtt). Mindkét adat az idei állapotokat mutatja és bár célszerűbb lehet háztartások jövedelmét vizsgálni, arányaiban ez nem befolyásolja a végeredményt, áll az ingatlanforgalmazó cég közleményében.
Eszerint 2011-ben az ingatlanárak és a jövedelemviszonyok alapján az Észak-Magyarországon élők tudnak "legolcsóbban" ingatlanhoz jutni. Itt az éves nettó átlagjövedelemből 11,4 négyzetméternyi lakásra futná, míg a sor végén a főváros és Pest megye áll. Pest Megye tekintetében torz a kép, mivel az ingatlanok árát az agglomeráció felhúzza, míg az átlagkeresetet az agglomeráción kívül élők nyomják le.
Pest megye a négyzetméter árakat tekintve csak Budapesttől marad el. A régió piaca ugyanakkor meglehetősen heterogén. A főváros környéki kistelepüléseken jelentős arányban vannak új, illetve néhány éves fejlesztések, melyek árai a budapesti árakkal versenyeznek. Míg a távolabbi kisvárosokban és falvakban az ingatlanállomány és az árak már az országos átlagot idézik.
A kerületek közötti jelentős különbségek miatt a budapesti árak is némileg torzítanak, hiszen a belvárosi vagy budai árak jóval magasabbak, mint egyes pesti kerületekben. Természetesen az egyes fővárosi régiókon belül az árak és a jövedelmek már jóval szorosabb korrelációt mutathatnak, hiszen a drágább budai kerültekben a helyi lakosok kereseti viszonyai is kedvezőbbek, mint a lecsúszott pesti részeken.
mfor.hu