Az amerikai piacok tegnapi gyengülése Európában is megtette a hatását: a jelentősebb részvényindexek mind mínusszal nyitottak reggel, bár veszteségük nem volt akkora, mint a Wall Street esése tegnap. Az olaj árának csökkenése miatt a kontinens olajtársaságai vezették a gyengülést reggel.
A francia CAC 40 index délelőtt 0,5 százalékkal állt csütörtöki záróértéke alatt, a londoni FTSE 0,58 százalékot bukott, míg a frankfurti DAX 0,24 százalékkal esett vissza az első néhány órában.
A befektetők többsége Európában is már az amerikai kongresszus esti szavazására koncentrál, a képviselők ugyanis másodszor próbálják megszavazni a kormány 700 milliárd dolláros mentőcsomagját kisebb módosításokkal. Az elemzők többsége úgy véli, hogy valamilyen megoldás lesz a hétvégén, ugyanakkor szerintük ez a mentőcsomag sem előzi majd meg a globális recessziót. Sőt a 700 milliárdos kiadásnak köszönhetően könnyen elszállhat az államháztartási hiány az Egyesült Államokban.
A Total részvényei 1,7 százalékkal lettek olcsóbbak a nyitás után, a Royal Dutch Shell 1,2 százalékot veszített, míg a Tullow Oil 2,7 százalékkal ért kevesebbet, mint csütörtökön. A szektor cégei jórészt annak köszönhetik gyengülésüket, hogy az olaj ára négy éve nem esett ennyit egyetlen hét alatt, mint most, mivel a szakemberek szerint a globális recesszió miatt még jobban vissza fog esni a kereslet.
Az InBev sörgyártó 4,2 százalékot bukott a kereskedés első óráiban, miután a cég bejelentette, hogy Oroszországban és Ukrajnában csökkent a kereslet termékei iránt, pedig erős növekedésre számítottak a régióban.
A hét elején bajba került Hypo Real Estate 17 százalékkal drágult ma reggel, miután az Európai Bizottság közleményben tudatta, hogy jóvá hagyta a cég állami megsegítését, melynek keretében összesen 35 milliárd eurónyi tőkéhez jut a cég. Ennek egy részét a német állam, más részét pedig magánbankok adták össze.