Az üzleti év negyedik negyedévében (ami valójában a harmadik negyedév volt, de az Egis jelentéséhez igazodva mostantól így használjuk - a szerk.) az Egis 34,255 milliárd forintos árbevételt ért el, ez 4 százalékkal volt magasabb az egy évvel korábbinál. A társaság exportból származó árbevétele növekedett, a belföldi forgalom pedig csökkent, emellett árfolyamhatások is növelték az export forintértékét - olvasható a tőzsde honlapján szerda délután megjelent tájékoztatóban.
Magyarországon az Egis árbevétele 14 százalékkal csökkent a tavalyi negyedik negyedévhez képest köszönhetően a 2011 őszén bevezetett vaklicitnek. A tájékoztató szerint a generikus gyógyszerek termelői ára az elmúlt negyedévben tovább csökkent, a tavaly nyáron megemelt gyártói befizetések miatt pedig a cégek egyre nagyobb részben fedezik a gyógyszerek társadalombiztosítási támogatását. "A társaság számára ugyanakkor kedvező, hogy a negyedik negyedévben is lehetősége volt a gyógyszergyártói befizetésekkel szemben levonást elszámolni a hazai kutatás-fejlesztési ráfordításainak köszönhetően" - emeli ki a jelentés.
Az Egis forgalmának 78 százaléka exportból származott a vizsgált negyedévben, ennek értéke euróban 6 százalékkal növekedett az egy évvel korábbi szinthez képest, forintban pedig a növekedés 10 százalékos volt. Oroszországban és az egyéb FÁK-államokban 5 százalékkal, Kelet-Európában 7 százalékkal esett a forgalom euróban, az egyéb piacokon azonban 40 százalékos növekedést regisztráltak.
A konszolidált üzleti eredmény a negyedik negyedévben 2,1 milliárd forintot tett ki, ami 4 százalékkal haladta meg a tavalyit, míg a konszolidált adózás előtti eredmény 2 milliárd forint volt, ami a tavalyi nagy pénzügyi nyereség miatt 26 százalékos csökkenésnek felelt meg.
A teljes üzleti évben az Egis 132,825 milliárd forintos forgalmat bonyolított, ami 3 százalékos növekedésnek felelt meg. A vaklicit bevezetése miatt éves szinten 10 százalékos visszaesést mutató belföldi forgalmat ellensúlyozni tudta az árbevétel háromnegyedére rúgó export forintértékének 8 százalékos emelkedése.
Az év egészében 20,288 milliárd forint volt az adózás előtti eredmény, ami 29 százalékos növekedést jelentett az egy évvel korábbihoz képest, egyszeri hatások nélkül ez az emelkedés 22 százalékos volt.
"A tárgyévre megfogalmazott célkitűzéseket a nehéz üzleti környezet, a folytatódó negatív kormányzati intézkedések ellenére elérte a csoport" - olvasható a jelentésben. A társaság értékelése szerint az üzleti év kedvező teljesítménye a növekvő exportnak, a kedvező devizaárfolyamoknak és a tovább javuló gazdálkodásnak köszönhető.
mfor.hu