3p

Kevés olyan nap van, mint amilyen 2015. január 15-e volt.

A svájci Swatch csoport vezetője szerint a mindenen átsöprő, egész Svájcot érintő szökőár hatásával ér fel a svájci jegybank (SNB) mai döntése. De a 2000-es években elterjedt svájci frank alapú hitelezésnek köszönhetően nemcsak az exportra termelő svájci iparnak (a svájci tőzsde 8,67 százalékkal zuhant ma), de többek között 220 ezer osztráknak és sajnos, 250 ezer magyar autóhitelesnek is fekete nap a mai.

Pedig nem indult rosszul a csütörtöki kereskedés, a részvénypiacok Európában és idehaza is pluszban voltak egészen fél 11-ig. Akkor aztán teljesen váratlanul az SNB bejelentette, hogy innentől kezdve nem tartja az 1,2-es árfolyamküszöböt. A hírre - és a kényszerlikvidálások hatására - a svájci frank kilőtt az euróval szemben, és az 1,2-es szintről a kurzus 0,85-ig ment. Ezzel párhuzamosan zuhanni kezdett a forint az euróval szemben egészen 327-ig, aminek köszönhetőn átmenetileg egy svájci frankért 430 forintot is adni kellett (szerdán még csak 265 forint volt a frank). Magyarország és persze az érintett devizahitelesek nagy szerencséje, hogy a forintosításról és annak technikai lebonyolításáról már megszülettek a szabályok, így a frank elképesztő száguldása a lakás és a szabad felhasználású frankhiteleseket nem érinti. Ugyanakkor ez nem igaz a már említett 250 ezer autóshitelesre, akikről a kötelező forintosítás megfeledkezett. (Nem is értettük november közepén Trócsányi minisztert, aki a forintosítással kapcsolatban széles körű választási lehetőségről beszélt, lásd: Emberek, miről beszél Trócsányi?)

A Bankszövetség szerint egyébként az MNB novemberi devizaértékesítésének köszönhetően a mai, Zsiday Viktor írása szerint fejlövésnek minősülő (Svájci frank boom (a fejbe)) elmozdulás nem hat lényegesen az érintett bankokra. Ennek ellenére az OTP lett a nap vesztese a pesti börzén, miután árfolyama 3,36 százalékkal esett vissza. (Igaz, napközben 5 százalék fölötti mínuszt is láthattunk.)

A kisebbik bank, az FHB 4,67 százalékkal értékelődött le. De nem volt jó napja az elvileg nem érintett Molnak sem, amely 3,11 százalékos esést követően ismét 11 ezer forint alatt zárt. A Telekom 2,37 százalékkal csúszott le, míg a Richter viszonylag olcsón megúszta a napot stagnálás közeli záróárával. Persze a gyógyszerpapír tulajdonosai sem lehetnek maradéktalanul boldogok, mivel a zárószakasz előtt még 2 százalékos pluszban volt az árfolyam.

A fenti mozgásoknak köszönhetően a BUX 18,1 milliárdos forgalmat követően 2,36 százalékkal esett vissza. Egyébként érdekes, hogy a főbb nyugat-európai tőzsdék a délelőtti beszakadást követően olyannyira korrigálni tudtak, hogy 2 százalék körüli pluszban zárták a napot.

Valamilyen szintű megnyugvást a forint piacán is feljegyezhettünk, hiszen a 327-es eurójegyzés 322,7-ig esett vissza este 8-ra. Az euró dollárral (1,16) és még inkább a svájci frankkal (1,02) szembeni vesszőfutása miatt egy dollár viszont 278, míg egy svájci frank 314,2 forintba kerül.

Ugyan az ÁKK délelőtti éves dkj-aukcióján valamelyest lehetett érezni a devizapiaci felfordulást, a délutáni másodpiaci referenciahozamok már kedvezően alakultak. Ugyan a rövid futamidejű diszkont kincstárjegyek hozama 2-2 bázisponttal nőtt (bár még mindig jóval alatta van a 2,1 százalékos MNB-alapkamatnak), a hosszú kötvények hozama 2-7 bázisponttal csökkent.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!