5p

A korábbinál lényegesen magasabb előrejelzéseket fogalmazott meg az árak emelkedésével kapcsolatban a nemzeti bank, emellett a növekedési kilátásokat a várakozásoknak megfelelően visszafogták - hangzott el a keddi sajtótájékoztatón. A mai döntés is szoros volt, vélhetően megint a tavaly kinevezett külső tagok mentek szembe az elnök és a két alelnök véleményével. Mfor.hu-tudósítás.

Ma is 4:3 lehetett a meccs eredménye

Kedd délután jelentette be a Magyar Nemzeti Bank (MNB), hogy a Monetáris Tanács augusztus után újabb 25 bázisponttal 6,5 százalékra csökkenti az irányadó rátát. "Két javaslat volt a Tanács előtt, egy tartásról és egy 25 bázispontos csökkentésről szóló, végül szűk többséggel szavaztunk a csökkentésre" - mondta a döntést követő sajtótájékoztatón Simor András jegybankelnök.

A fentiek alapján valószínűleg ugyanaz volt a helyzet, mint augusztusban, amikor a tavaly tavasszal kinevezett négy külső tag szavazta meg a kamat csökkentését szembe menve az elnök és a két alelnök véleményével. Persze a pontos szavazati arányt és az egyes tagok szavazatait csak a két hét múlva megjelenő rövidített jegyzőkönyvből ismerhetjük majd meg.

Durván megemelték az inflációs prognózist

Szokás szerint az MNB stábja negyedévente elkészíti friss inflációs jelentését, melyet a Monetáris Tanács is megtárgyal a kamatdöntéssel egyidőben. A teljes jelentést csütörtökön ismertetik, azonban a fontosabb számokról már ma beszélt Simor. A gazdasági növekedéssel kapcsolatban az idei prognózist 1,4 százalékos visszaesésre változtatta a jegybank szakmai stábja, júniusban még csak 0,8 százalékos visszaeséssel számoltak. Vagyis az MNB arra számít, hogy az első félév egy százalékos csökkenése után a hátralévő hónapokban tovább romlik majd a magyar gazdaság helyzete. A jövő évi kilátásokat kisebb mértékben fogta vissza a nemzeti bank, a korábbi 0,8 százalékos növekedéssel szemben most 0,7 százalékos bővülést tartanak valószínűnek.

(Forrás: Magyar Nemzeti Bank)

A sajtótájékoztatón az is elhangzott, hogy a jegybank stábja szerint tartósan 10 százalék felett marad a munkanélküliség, emellett az idei évre egy százalékos, jövőre pedig 0,8 százalékos fogyasztásvisszaeséssel számolnak, így a hazai növekedés egyetlen forrása az export marad.

Lényegesen nagyobb változás történt az inflációs előrejelzésekben, sajnos a kedvezőtlen irányban. Az idei évre várt 5,3 százalékos átlagos drágulást 5,8 százalékosra emelte a jegybank, míg jövőre 5 százalékos áremelkedéssel számolnak, ami drasztikus emelés a korábbi 3,5 százalékos prognózis után. A maginflációt idén 5,2, jövőre pedig 4,9 százalékra várják a szakértők, utóbbi szám 1,9 százalékos emelést jelent a három hónappal ezelőtti előrejelzéshez képest.

(Forrás: Magyar Nemzeti Bank)

"A Tanács meglátása szerint az inflációs alapfolyamatok is romlottak, jövőre az adószűrt maginfláció 3,1 százalékos lehet, vagyis még ez is a 3 százalékos cél felett lehet" - emelte ki Simor. Hozzátette: a tagok véleménye szerint költségsokkok tartják magasan az inflációt, ezek a sokkok pedig az élelmiszer- és energiaárak várható emelkedése és a fajlagos munkaerőköltségek növekedése. Ugyanakkor a Monetáris Tanács tagjainak többsége szerint ezeknek a sokkoknak az elmúltával 2014-ban tartható lesz a 3 százalékos inflációs cél.

Van optimista és pesszimista forgatókönyv is

A fenti alappálya mellett Simor András elmondta, hogy az inflációs jelentésbe bekerült két kockázati szcenárió. Az első szerint a felvázoltnál kevésbé esik vissza a gazdaság, nem sérül annyira a potenciális kibocsátás, emellett nagyobb dezinflációs hatása lesz a gyenge keresletnek és a laza munkaerőpiacnak, így az infláció az alappálya alatt lehet. Ez tehát a kedvezőbb forgatókönyv, azonban a jelentés szerint még ez sem számol további kamatcsökkentéssel a következő fél évben.

A pesszimista alternatíva az, hogy még a most visszafogott prognózisnál is gyengébben teljesít majd a gazdaság, emellett nagyobb a valószínűsége a másodkörös inflációs hatásoknak, vagyis annak, hogy az egyszeri költségsokkok begyűrűznek az alapfolyamatokba is. Ezen a pályán a jelentés már monetáris szigorítást, vagyis kamatemelést tart szükségesnek.

"A Monetáris Tanács tagjainak többsége szerint a gyenge belső kereslet érdemben tompítja a költségsokkok inflációs hatását, a sokkok lecsengése után a 3 százalékos inflációs cél teljesülni fog. Emellett a tagok többsége úgy gondolja, hogy az európai válságkezelés intézkedései érdemben javítják a kilátásokat és csökkentik a hazai eszközök kockázati felárát" - fogalmazott a jegybank elnöke. A fenti szavak után nem lenne meglepő, ha ezek a vélemények nem Simor személyes álláspontját tükröznék, ez pedig arra utal, hogy fennmarad a már említett 4:3 arányú megosztottság a döntéshozók között.

"A Tanács tagjainak többsége úgy gondolja, hogy nem adta fel az inflációs célkövetést, hiszen a többség szerint 2014-ben teljesülhet a 3 százalékos cél" - mondta újságírói kérdésre Simor. Ebből a megfogalmazásból megint úgy tűnik, mintha az elnök a négy külső tag véleményét közvetítette volna, a saját személyes véleménye pedig ettől eltérne. A sajtótájékoztatón azt ki is hangsúlyozta, hogy a jegyzőkönyv megjelenéséig a többségi véleményt kommunikálhatja, személyes meggyőződéséről nem beszélhet.

Beke Károly

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!