Utoljára a 2001-es terrortámadások után bukott egyetlen nap alatt annyit a Dow Jones index, mint tegnap. A több mint 500 pontos zuhanást a pénzügyi szektor pánikja okozta: a Lehman Brothers csődbe ment, a Merrillt az utolsó pillanatban mentették meg, az AIG pedig 40 milliárdos állami hitelre szorul. A tegnapi zuhanás mintegy 700 milliárd dolláros kárt okozott összesen a részvényeseknek, a papírok ennyivel lettek olcsóbbak egyetlen nap alatt.
A Dow Jones ipari index 10 917 ponton fejezte be a kereskedést, ez 504 ponttal, 4,42 százalékkal maradt el pénteki értékétől. Utoljára július közepén volt 11 000 pont alatt a mutató, tegnap ez a szint sem fogta meg. Ez volt az index legrosszabb teljesítménye 2001 szeptember 17. óta. Akkor a terrortámadások utáni első kereskedési napon 685 ponttal esett vissza a Dow.
A Standard & Poor's index 4,71 százalékot bukott, három év után először zárt 1200 pont alatt a mutató. A Nasdaq 3,6 százalékos esése a legnagyobb napi bukás volt idén január óta.
A Lehman Brothers tegnap jelentette be, hogy csődvédelmet kér maga ellen és megpróbálja értékesíteni a cég darabjait. Az már kiderült, hogy a kormány valószínűleg nem fogja megmenteni a negyedik legnagyobb amerikai jegybankot a csődtől, így néhány napon belül befektetőt kell találnia, ha nem akar végleg eltűnni.
A Bank of America vasárnap jelentette be, hogy 50 milliárd dollárért megveszi a Merrill Lynchet, mely így megmenekül a csődtől. A Merrill szintén hónapok óta nehéz helyzetben volt, sokan a Lehman utáni következő áldozatot látták benne.
Egyre nagyobb bajban az AIG is: a világ legnagyobb biztosítótársasága tegnap jelentette be átszervezési terveit, emellett 40 milliárd dolláros hitelt kért a Fed-től, hogy veszteségeit fedezze. Ha a jegybank sem hitelez a cégnek, akkor könnyen likviditási gondok jelenhetnek meg. A szakemberek szerint így sem jár sokkal jobban az AIG, mivel várhatóan kénytelen lesz eladni nyereséges üzletágainak egy részét, hogy a veszteségeit csökkentse.
Hat hónappal ezelőtt a befektetők még abban bíztak, hogy a Bear Stearns csődjének napja lesz a hitelválság legsötétebb napja, tegnap azonban rájöttek, hogy messze még a vége. Az elemzők szerint a piac nagyon ideges, további csődökre számítanak a vasárnapi bejelentések után.
A piac már a mai Fed-ülést várja, kíváncsiak, hogy a jegybank mit mond a problémákra. Az elemzők szerint a Fed szinten fogja tartani a 2 százalékos alapkamatot, ugyanakkor többen számítanak meglepetésszerű kamatvágásra is.
Az olajár esése csökkenti az inflációs nyomást, így bátoríthatja a jegybankot a kamatvágásra. Ma délután jelennek meg az augusztusi inflációs adatok, melyek kismértékű csökkenést mutathatnak az olajár esésének köszönhetően. Tegnap hat hónap után először tudott 100 dollár alatt zárni az olaj, a 95,71 dolláros árfolyam 5,47 dollárral volt alacsonyabb, mint pénteken.
A pénzügyi részvények vezették tegnap az esést: az AIG 61 százalékot veszített értékéből a nap végére, de a többiek sem úszták meg sokkal olcsóbban. A Washington Mutual 27 százalékkal lett olcsóbb, míg a Wachovia 25 százalékot bukott a zárásig. A felvásárlás bejelentése után a Merrill Lynch kismértékben erősödött, míg a Bank of America 21 százalékkal visszaesett.
Az ázsiai piacok is jelentősen visszazuhantak ma reggel: a japán Nikkei 225 index 4,95 százalékkal gyengült, a hongkongi Hang Seng 5,9 százalékkal szakadt be, míg a Shanghai Composite 4,26 százalékos zuhanás után 2000 pont alatt állt a nap végén.