Itthon a KSH szinte egyáltalán nem közöl fontos makroadatokat, a nemzetközi piacokon viszont az év végi hajrá miatt a héten több fontos statisztikát is megismerhetünk. A befektetők többsége már a Fed keddi kamatdöntésére vár, bár a szakemberek szerint várhatóan az 50 bázispontos vágás sem fog segíteni az amerikai gazdaságon a mostani helyzetben.
Hétfőn délután az Egyesült Államokban a New York-i feldolgozóipari index alakulása lesz a legfontosabb adat, a várakozások szerint a múlt havi -25,43 pontról -27 pontig eshet vissza a mutató. Szintén a hét első napján közlik a hatóságok az amerikai ipar novemberi teljesítményét, az elemzők szerint 0,8 százalékkal esett vissza az ipari termelés az októberi 1,3 százalékos bővülés után.
A keddi nap várhatóan a Fed kamatdöntésének jegyében fog eltelni, magyar idő szerint este negyed kilenckor közli a tengerentúli jegybank a kamat új szintjét. A szakemberek arra számítanak, hogy a mostani 1 százalékról 0,5 százalékra csökkenti a jegybank az alapkamatot, de a gazdaság mostani nehéz helyzetében ez sem könnyítene jelentősen.
Nagy-Britanniában is jelentős adatok megjelenése várható a hét második napján: a Bank of England inflációs jelentése mellett a novemberi inflációs adatok és a kiskereskedelmi árak alakulása okozhat változást a befektetők hangulatában. Az előzetes várakozások szerint 3,9 százalékra csökkenhet az infláció az októberi 4,5 százalékról, a kiskereskedelmi árak pedig éves szinten 3,1 százalékkal emelkedhettek a szigetországban.
Amerikában még az esti kamatdöntés előtt szintén a novemberi inflációs statisztikákat közlik kedden, illetve a megkezdett lakásépítések adatát is megismerhetjük. Az elemzők szerint az üzemanyagárak zuhanása miatt az infláció 1,5 százalékra lassulhat, holott októberben még 3,7 százalékon állt. A lakásépítésekkel kapcsolatban továbbra is negatívak a várakozások, az előrejelzés szerint novemberben 730 ezer otthon építését kezdhették meg szemben az októberi 791 ezerrel.
Szerdán a Bank of England közli legutóbbi kamatdöntésének jegyzőkönyvét, melyből következtetni lehet majd arra, mennyire volt elfogadott a legutóbbi kamatvágás a döntéshozók körében. Emellett az eurózónában inflációs adatok jelennek meg a hét közepén, az elemzők 2,1 százalékos szintre számítanak.
Amerikában az olajkészletek múlt heti alakulásán kívül a harmadik negyedéves kereskedelmi egyenleg okozhat meleg pillanatokat a befektetőknek. Az elemzők szerint kicsivel csökkenhet a kereskedelem hiánya, a harmadik negyedévben várhatóan 179 milliárdos mínuszt produkált az amerikai gazdaság.
A csütörtöki adatok közül Európában a német IFO üzleti hangulatindexet érdemes kiemelni, mely a német gazdasági szereplők üzleti várakozásait tartalmazza. A szakemberek szerint a múlt havi 85,8 pontról 84 pontig eshet vissza az üzleti hangulat Nyugat-Európa egyik vezető gazdaságában. Nagy-Britanniában a múlt havi kiskereskedelmi eladások adata jelenik meg csütörtökön, a várakozások szerint 0,4 százalékkal eshetett vissza a forgalom októberhez képest.