5p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Óvtuk a kormányt attól, hogy a magánnyugdj-pénztári befizetéseket befagyassza. Ez ugyanis hosszabb távon inkább negatív hatással lehet a magyar gazdaságra - mondta a Valutaalap tárgyalódelegációjának vezetője a tárgyalások lezárása után. A makrogazdasági kilátások kapcsán közel áll a kormány és a nemzetközi szervezet véleménye, utóbbi további strukturális reformokat szorgalmaz az állami szektorban. Mfor.hu-tudósítás.

"Az idei évben egy százalék közeli növekedést és 3,5 százalékos inflációt várunk Magyarországon. Ebben a tekintetben közel áll egymáshoz a magyar kormány és a Valutaalap véleménye" - mondta a hétfői sajtótájékoztatón Cristoph Rosenberg, az IMF tárgyalódelegációjának vezetője. A jövő évre a kormány előrejelzése optimistább: a Valutaalap 2,5, a kabinet pedig 3 százalékos gazdasági növekedésre számít 2011-ben.

Bátor, de kockázatos tervek

"Röviden összefoglalva a kormány tervei bátrak, ugyanakkor kockázatosak. Bátor, hogy a kormány az adóék tekintetében igyekszik lépéseket tenni, ez viszont negatív hatással lehet a munkaerőpiaci jelenlétre. Kockázatosak a lépések azért, mert egyelőre nem látni, hogy fog reagálni a gazdaság azokra" - vázolta fel a Valutaalap véleményét Rosenberg.

Az IMF delegációjának vezetője szerint a már bejelentett lépések következtében az idei 3,8 százalékos hiánycélt tarthatónak látják, a középtávú fiskális fenntarthatósággal kapcsolatban azonban bizonytalanságok jelentkezhetnek. 2011-ben főleg a kiadási oldalon lát ilyen kockázatokat a Valutaalap. Rosenberg hozzátette: mivel az eddig bejelentett intézkedések átmenetiek, a kifutásuk után veszélybe kerülhet a hiánypálya fenntarthatósága.

"Magyarországon jelenleg túl nagy az állami szektor a környező országokhoz képest, ezen a területen strukturális reformokra lenne szükség a kiadások csökkentése érdekében (lásd: Jócskán lehetne még húzni a magyar nadrágszíjon). A tárgyalásokon konkrét javaslatokat is megfogalmaztunk ezekkel kapcsolatban" - tette hozzá Cristoph Rosenberg.

Hasznos és konstruktív munka folyt az elmúlt két hétben, azonban a tárgyalások egybeestek a jövő évi költségvetés kidolgozásával, ezért maradtak még nyitott kérdések, melyekkel kapcsolatban a következő hetekben a kormány tájékoztatja majd a Valutaalapot - mondta a sajtótájékoztatón Kármán András, a Nemzetgazdasági Minisztérium államtitkára. Szerinte a jövő évi hiánycél teljesülésével kapcsolatban nem minden információ állt rendelkezésre, meggyőződése, hogy a részletek ismeretében eltűnnek majd az IMF kételyei.

Óvatosan a nyugdíjakkal

"A magánnyugdj-pénztári járulékok befagyasztásával kapcsolatban figyelmeztettük a kormányt, hogy ez az intézkedés strukturális reformok nélkül nem hozza meg a kívánt eredményt, csak rövidtávon javítja az egyenleget" - mondta Cristoph Rosenberg. Szerinte a bejelentett lépésekkel hosszútávú kötelezettséget rövidtávú kiadások fedezésére használ fel a kormány. Ez pedig nem javítja a helyzetet, alááshatja az eddig stabil magyar nyugdíjrendszert. Ráadásul az IMF szerint a gazdasági növekedésre és a tőkepiacra is negatív hatással lehet a kormány intézkedése. A fentiek miatt a most tervezett lépésnek hosszabb távon több lehet a negatív, mint a pozitív hatása.

Az IMF közleménye szerint a kormány tervezett intézkedései jelentős visszalépést jelentenek a magyar nyugdíjreform folyamatában, gátolhatja a hosszútávú növekedést, ha ennek hatására csökkennek a lakosság megtakarításai.

Az egykulcsos adóval kapcsolatban a Valutaalap szakértője elmondta: általánosságban jó megoldás, azonban annak elsősorban a magasabb jövedelműek látják hsznát. A reform korlátozott hatással lehet a mukaerő-kínálatra, a várakozások szerint növelheti a belső keresletet, azonban ez a pozitív hatás sem egyértelmű.

"A magyar bankrendszer eddig átvészelte a nehéz időszakot, a további kihívásokat is megfelelően tudja kezelni. A nem teljesítő hitelek aránya ugyanakkor várhatóan majd csak 2011-ben indul csökkenésnek. A bankok felkészültek a Bázel III alapelvekre, megfelelő céltartalékot képeztek az esetleges veszteségek fedezésére.

A kormány elkötelezett a válságadók kivezetésével kapcsolatban

"A nyugdíjakkal és a válságadókkal kapcsolatban a kormány egyetért az IMF-fel abban, hogy ezekre csak átmenetileg van szükség az egyensúly fenntartása érdekében. Éppen ezért elkötelezettek vagyunk a válságadók kivezetésével kapcsolatban, illetve azzal kapcsolatban, hogy a bankadót 2012 után összhangba hozzuk az EU ajánlásaival" - mondta Kármán András.

Az államtitkár szerint a következő két évben a növekedés és a kormány tervezett strukturális intézkedései kiváltják majd ezeket a bevételeket. Abban is egyetért a kormány a Valutaalappal, hogy a kiadásokat csökkenteni kell, ami a bürokrácia leépítésével és a szociális kiadások célzottabbá tételével járhat.

Az IMF megvédte a PSZÁF és az MNB függetlenségét: a közlemény szerint a két szervezet jogot kapott arra, hogy szabályozási és jogalkotási javaslatokat tegyen teljesítési vagy kifejtési alapon, vagyis a kormánynak deklarálnia kell 15 napon belül, hogy elfogadja a javaslatot, vagy ki kell fejtenie, miért nem ért egyet azzal. Fontos, hogy mindkét intézmény fenntartsa a jogot ennek a mechanizmusnak az alkalmazásához. Emellett hasznos lenne, ha a PSZÁF önálló jogalkotási hatáskört kapna. 

BK

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!