3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A vezető részvényindexek zuhannak, a kockázatos eszközök árfolyamai szakadnak, a menedékdevizákért, és biztonságos államkötvényekért pedig egymás sarkát tapossák a befektetők. A piacot nem győzte meg az európai pénzügyminiszterek tegnap kiadott közleménye, hiába tettek hitet a pénzügyi stabilitás, további nagyívű intézkedések, illetve a Görögországnak nyújtandó segítség feltételeinek lazítása mellett - olvasható a Commerzbank keddi devizapiaci elemzésében.

EUR/HUF (268,00 – 271,50): Tovább folytatódik a pánik üzemmód a világ pénzügyi piacain. A vezető részvényindexek zuhannak, a kockázatos eszközök árfolyamai szakadnak, a menedékdevizákért, és biztonságos államkötvényekért pedig egymás sarkát tapossák a befektetők. A piacot nem győzte meg az európai pénzügyminiszterek tegnap kiadott közleménye, hiába tettek hitet a pénzügyi stabilitás, további nagyívű intézkedések, illetve a Görögországnak nyújtandó segítség feltételeinek lazítása mellett. Eközben európai politikusok már nyíltan beszélnek a „selective default” lehetőségéről Görögország esetében, amit az Európai Központi Bank hevesen ellenez, és amire az IMF azzal tett rá még egy lapáttal, hogy bejelentette: egyelőre nem vesz részt egy második görög mentő csomagról szóló tárgyalásokon. Ezen események fényében nem meglepő, hogy a kelet-európai devizák nyomás alá kerültek és a forint 268-ig gyengült az euróval szemben. Ezen a ma reggel napvilágot látott, a vártnál kedvezőbb hazai inflációs adatok sem tudtak változtatni: a pénzromlás üteme júniusban elsősorban az idényáras élelmiszerek árcsökkenése miatt elmaradt a várakozásoktól. A maginfláció ugyanakkor még mindig emelkedik, ami az MNB kiváró kamatpolitikáját támasztja alá.

EUR/USD (1,3800 – 1,3980): A görög mellett – amely ország csődjének valószínűségét jelenleg 87 százalékra árazza a CDS árfolyama - az olasz és a spanyol adóssághelyzet fenntarthatóságát is egyre inkább megkérdőjelezi a piac: tegnap ezen országok hozamfelára az eurózóna indulása óta mért legnagyobb emelkedést mutatták. Az euró árfolyama hevesen reagált, és átvitte az 1.40-es szintet a dollárral szemben, ilyen árfolyamra március eleje óta nem volt példa. Az európai pénzügyminiszterek tegnapi találkozóján az a - korábban Németország által elvetett - ötlet is felmerült, hogy az EFSF alap pénzeiből a másodpiacon görög állampapírokat vásároljanak. Ez átmenetileg stabilizálhatná a periféria állampapírjainak árfolyamát, ám a hosszabb távon is megnyugtató megoldáshoz ennél sokkal többre van szükség, ami valószínűleg annak az illúziónak a feladásával kezdődne, hogy Görögország adósságátrendezés nélkül képes lehet kikecmeregni a jelenlegi helyzetéből.

CHF/HUF (231,00 – 235,00): A kockázatkerülés egyértelmű nyertese a svájci frank, amelynek árfolyama 1,16 alá erősödött az euró viszonylatában, és 233,50 körül újabb történelmi csúcsot állított be a forinttal szemben.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!