3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A héten több mint 10 százalékkal lett olcsóbb az olaj a világpiacon, tegnap több mint egy hónap után először esett 130 dollár alá az árfolyam. Megfordult a trend? Vagy csak erőt gyűjt egy újabb emelkedéshez az olaj?

Meglepetésszerűen zuhant az olaj ára az elmúlt három napban, azóta sokan próbálják megtalálni a magyarázatot az áresésre. A legvalószínűbbnek az tűnik, hogy a magas infláció és a lassuló gazdasági növekedés a világ vezető országaiban csökkentette a keresletet az olaj iránt. Azt azonban senki nem meri megjósolni, meddig tarthat a zuhanás, akár az is lehet, hogy már kipukkadt a lufi, csak még nem vettük észre.

Tegnap 129,29 dollárig esett az olaj világpiaci ára, több mint egy hónapja volt utoljára 130 dollár alatt az árfolyam. Múlt pénteken még 147,27 dolláron új rekordot döntött a nyersanyag, majd az utóbbi három napban több mint 15 dollárral esett az ár. Az olajár csökkenése a földgáz árfolyamát is visszavetette, július 4. óta több mint 20 százalékkal lett olcsóbb a gáz a világpiacon.

"Nincs egy csengő a befektetők feje felett, mely mindig figyelmeztetne arra, mikor fordulnak meg az árak. Ezért nehéz egyelőre megmondani, hogy most tényleges fordulat következett be az olajárban, vagy csak korrigált kicsit" - nyilatkozta egy amerikai elemző az AP hírügynökségnek.

Az elmúlt napok után a szakemberek egyre nagyobb része véli úgy, hogy már szinte semmi nem támogatja a mostani magas olajárat, ezért akár komolyabb, hosszútávú esés is jöhet. Mások viszont úgy vélik, korai még arról beszélni, hogy megfordult volna az olajár, extrém esetben akár egyetlen nap alatt is emelkedhet 10 dollárral az árfolyam.

Persze ha elfogadjuk azt a nézetet, hogy a magas infláció csökkentette a keresletet, akkor kérdéses, mi lesz akkor, amikor majd csökkennek az árak, ezáltal csökken az infláció. Akkor majd újra megugrik a kereslet, és ismét 150 dollár közelébe emelkedik az ár? Ezt egyelőre senki nem tudja, de ha valóban kipukkad a lufi, akkor ez lehet a következő hónapok egyik nagy kérdése.

A kereslet csökkenésére utal az is, hogy szerdán az amerikai hatóságok arról számoltak be, hogy a múlt héten 3 millió hordóval emelkedtek az olajkészletek a tengerentúlon szemben a várt 1,2 millió hordós csökkenéssel.

Az elmúlt két napban az olajár visszaesése repítette magasba a világ tőzsdéit, a befektetők egyre nagyobb része kezd visszatérni a részvénypiacokra, korábban ezek az emberek főleg államkötvényekbe fektettek. Az amerikai Dow Jones ipari index például két nap alatt 4,4 százalékkal erősödött, hasonlóra 2002 októbere óta nem volt példa.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!