9784 pontig süllyedt a tokiói tőzsde Nikkei 225 indexének értéke, ez 2,45 százalékkal volt alacsonyabb a csütörtöki záróértéknél. A mutató legutóbb február elején volt a 10 000 pontos lélektani határ alatt ezt megelőzően. A Shanghai Composite 0,34 százalékkal tegnapi értéke fölé kapaszkodott, a tajvani piacon pedig 2,51 százalékos volt a lejtmenet. Hongkongban és Szöulban pénteken szünnapot tartottak.
Az eladási hullámot az indította el, hogy a befektetők egyre nagyobb része fél attól, hogy az európai államok adósságproblémái átterjednek az egész világra. Ráadásul csütörtökön meglepően gyenge munkaerőpiaci adatok jelentek meg az Egyesült államokban, ez sem segítette a befektetők hangulatát pozitív irányba.
A befektetők leginkább attól tartanak, hogy a Görögországból és Portugáliából kiinduló adósságválság szétterjed egész Európára, ezáltal pedig jelentős veszteségeket okoz a bankoknak, ami az amerikai gazdasági növekedésnek is gátat szab. Az elemzők attól tartanak, hogy a félelmek önbeteljesítő jóslatként fognak működni. "2008-ban Amerikában már láthattuk, milyen az, amikor a befektetők ennyire félnek, és inkább az államkötvények biztonságát választják" - nyilatkozta egy szakember az AP hírügynökségnek.
A jen további erősödése Japánban elsősorban az exportőröket érinti hátrányosan, így főleg az autógyárak és az elektronikai cégek voltak a pénteki nap vesztesei a tőzsdén is. A Honda árfolyama 3,6 százalékkal esett, míg a Nissan-papírok 3,9 százalékkal lettek olcsóbbak a nap végére.
Az olaj ára tovább esett, mivel arra számítanak, hogy az európai országok problémái miatt csökken majd a nyersanyag iránti kereslet. A devizapiacokon a dollár erősödött a japán jennel szemben, az euró ellenében viszont gyengült.
Menedzsment Fórum