Jórészt gyengüléssel zártak csütörtök reggel a vezető ázsiai részvényindexek, most Hongkong és Kína vezette az esést. A jelek szerint azzal sem sikerült megnyugtatni a befektetőket, hogy a Fed szerdán változatlanul hagyta az alapkamatot. Az év vége miatt ebben az időszakban egyébként is kevés mozgás szokott lenni a tőzsdén, ráadásul most az egész éves emelkedés után a jelek szerint kifulladtak a piacok.
10 163 ponton zárta a csütörtöki kereskedést a tokiói tőzsde Nikkei 225 indexe, ez 0,13 százalékkal alacsonyabb volt szerdai értékénél. A hongkongi Hang Seng a nap végére 1,45 százalékkal esett vissza, míg a kínai Shanghai Composite ennél is nagyobbat, 2,14 százalékot veszített. Egy százalék körüli mínusszal zárt a dél-koreai Kospi is, azaz mindenhol negatív volt a hangulat.
A dollár három hónapos csúcsra erősödött az euróval szemben, miután a Fed szakemberei a szerdai kamatdöntés után arról beszéltek, hogy az amerikai gazdaság javulást mutat. Egyre több befektető véli úgy, hogy ez arra utalhat, hogy rövidesen sor kerül majd az első kamatemelésre, ugyanis a jelenlegi 0,25 százalékos szint tarthatatlan. Erre utalt a kedden megjelent termelői árindex is, mely a vártnál nagyobb emelkedést mutatott, így könnyen lehet, hogy rövidesen az inflációval is meg kell küzdenie az amerikai jegybanknak.
A Fed elsősorban azt emelte ki, hogy a munkanélküliségben és a kiskereskedelemben mutatkozó jelek javulásra utalnak. Az amerikai központi bank legtöbb speciális likviditásnövelő intézkedése egyébként is lejár február elején, sokan arra számítanak, hogy addigra az egynapos bankközi hitel kamatát a jelenlegi 0 százalékról 0,25 százalékra emelik.
Egy esetleges kamatemelés rossz hír lenne a részvénypiacok számára, ugyanis az elemzők szerint az elmúlt hónapokban a piacokra áramló olcsó pénz hajtotta fel az árfolyamokat, ez megszűnhet akkor, ha szigorít a Fed. Éppen ezért a többség nem is számít az ideihez hasonló szárnyalásra 2010-ben.
Az elmúlt napokban az európai devizapiacokon is elbizonytalanodtak a befektetők: ebben egyrészt a dollár erősödése, másrészt pedig a hitelminősítők lépései játszottak közre. Ráadásul további negatív hír, hogy már az S&P is leminősítette Görögország adósságbesorolását, ezzel csatlakozott a Fitch múlt heti lépéséhez.
Az olaj ára 72 dollár közelébe esett vissza csütörtök reggel, mivel a befektetők most ismét úgy vélekednek, hogy jövőre csökkenhet a nyersanyag iránti kereslet.