3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Az olajár és a Fed-jegyzőkönyv taszították a mélybe tegnap az amerikai indexeket, melyek kivétel nélkül komoly eséssel zártak. A Dow Jones 1,77 százalékot bukott keddhez képest.

Tavaly február óta nem esett akkorát két nap alatt a Dow, mint most kedden és szerdán. Kedden közel 200 pontos mínuszban zárt az index, tegnap pedig 227 ponttal zuhant vissza. A kereskedés első felében a 135 dolláros olajár húzta le a piacot, majd megjelent az előző Fed-ülés jegyzőkönyve, melyből kiderült, hogy már a jegybanki döntéshozók sem olyan optimisták a gazdaság helyzetét illetően.

A Dow Jones ipari index végül 12 601 ponton zárta a napot, ami 1,77 százalékkal alacsonyabb a keddi záróértéknél. Pedig a hét elején még 13 ezer pont környékén járt a mutató. A Standard & Poor's tegnap 1,61 százalékos bukást produkált, míg a technológiai szektort reprezentáló Nasdaq index 1,77 százalékkal gyengült.

A nyitás utáni órákban tovább emelkedett az olaj világpiaci ára az elmúlt napok folyamatos drágulása után, az olaj jegyzése először törte át a 135 dolláros hordónkénti szintet. Később a Fed nyilvánosságra hozta múlt havi kamatdöntő ülésének jegyzőkönyvét, melyből kiderült, hogy már a jegybank szakemberei sem túl optimisták a gazdaságot illetően. A jegyzőkönyvben az szerepel, hogy várhatóan idén lényegesen alacsonyabb lesz a gazdaság növekedése, mint azt korábban prognosztizálták, a munkanélküliség ugyanakkor magasabb lesz az eddigi várakozásoknál. A Fed tegnapi bejelentéseiről V_P is leírta már véleményét ma reggel.

Az amerikai jegybank azt is kiemelte, hogy az erősödő inflációs nyomás visszatartja a döntéshozókat attól, hogy tovább csökkentsék az alapkamatot. A Fed-jegyzőkönyv megállapításait a piac lényegében úgy értékelte, hogy a központi bank is recesszióra számít az amerikai gazdaságban. A szakemberek azt olvasták ki a sorokból, hogy a második félévben a gazdaság növekedése még jobban visszaesik majd, a Fed pedig a növekedés helyett az infláció kordában tartását fogja elsődleges célnak tekinteni. A mostani jegyzőkönyvvel ugyanis lényegében elismerte a Fed, hogy a kettő együtt nem megy: növekedés is legyen, ugyanakkor az infláció se szabaduljon el.

Az olaj ára több mint 4 dollárral emelkedett a nap végére, 133,17 dolláron zárta a nyersanyag a kereskedést, de a zárás után az elektronikus kereskedésben a 135 dolláros szintet is átlépte az árfolyam. A mostani ár 20 dollárral magasabb, mint május elején, azaz mintegy három hét alatt mintegy 15 százalékkal drágult a "fekete arany".

Az ázsiai piacok nagy része is visszaesett ma reggel az Amerikából érkező kedvezőtlen hírek hatására. A japán Nikkei 225 index 0,37 százalékos pluszban volt nem sokkal a zárás előtt, a Hang Seng viszont 2,03 százalékot bukott, míg a Shanghai Composite 0,57 százalékkal gyengült.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!