A héten az Egyesült Államokban inflációs- és kiskereskedelmi adatok jelennek meg, valamint folytatódik a vállalati gyorsjelentések szezonja. Mindezeken kívül az olajár lehet hatással a világ tőzsdéire, különösen az iráni konfliktus alakulása határozhatja meg a nyersanyag árfolyamának irányát.
Hétfőn Nagy-Britanniában jelennek meg a termelői árindexek, melyek fontos indikátorai lehetnek az inflációnak, így érdemes figyelni rájuk. Az eurozónában az ipari termelés adataira figyelnek a piaci szereplők, Amerikában viszont nem jelenik meg fontos makroadat a hét első napján. A vállalati jelentések közül sem emelkedik ki egyik sem a hét első napján, a Philips második negyedéves számaira viszont nem árt figyelni.
Kedden a hét egyik legsűrűbb napjának nézünk elébe, a legfontosabb statisztika az amerikai kiskereskedelmi forgalom júniusi alakulása lesz. Májusban 1 százalékkal emelkedett a kiskereskedelem forgalma, az autóeladások nélkül pedig 1,2 százalékos volt a bővülés. Az Egyesült Államokban ennek az adatnak azért van különös jelentősége, mert a gazdaság kétharmadát a belső fogyasztás adja, így a kiskereskedelem jelentősen befolyásolhatja a gazdaság növekedését is.
Kedden több amerikai nagyvállalat is közli második negyedéves eredményeit. Az Intel számaira mindig figyel a piac, mivel a technológiai cég eredményei az egész amerikai gazdaságra hatással vannak. Szintén a hét második napján jelenik meg a Johnson & Johnson gyorsjelentése a tengerentúlon.
Szintén kedden jelennek meg a tengerentúlon a termelői árindexek, melyek Nagy-Britanniához hasonlóan az infláció fontos jelzői lehetnek. Amerikában leginkább az élelmiszer- és energiaárak kiszűrésével számított magárindexre koncentrálnak a befektetők. Kedden a piac figyelemmel kíséri Ben Bernanke Fed-elnök beszédét is délután, a szakemberek azt várják, hogy a jegybankelnök szavaiból következtetni lehet majd a Fed monetáris politikájára.
Nagy-Britanniában inflációs adatok jelennek meg a hét második napján, melyek befolyásolhatják a Bank of England jövő havi kamatdöntését is. A szigetországban szintén kedden közlik a kiskereskedelmi forgalom alakulását, míg Németországban a ZEW gazdasági hangulatindexet érdemes kiemelni a keddi makroadatok közül. Hazánkban a KSH az ipari termelés májusi adatát közli kedden.
Szerdán a nemzetközi piacok jórészt az amerikai inflációs adatokra figyelnek. Az utóbbi hónapokban a tartósan magas olaj- és élelmiszerárak miatt elrugaszkodott az infláció, a kormányok és a jegybankok az egész világon próbálják megfékezni a drágulást. Amerikában májusban 4,2 százalékos volt a pénzromlás üteme, az élelmiszer- és energiaárak kiszűrésével viszont csak 2,3 százalékkal nőttek a fogyasztói árak.
Szintén szerdán jelenik meg a tengerentúlon az ipari termelés múlt havi alakulása miután májusban 0,2 százalékkal visszaesett az amerikai ipar teljesítménye. Fél szemünket érdemes az olajkészletek alakulásán tartani a hét közepén, mivel a nyersanyag ára is jelentősen befolyásolhatja a tőzsdék irányát.
A hét közepén Amerikában a Delta Airlines közli második negyedéves eredményeit, melyekre a magas benzinárak miatt érdemes figyelni. A légitársaságok hónapok óta küszködnek a növekvő költségek miatt
Az eurozónában szintén szerdán jelennek meg az inflációs adatok, melyek a kamatdöntés szempontjából lehetnek majd fontosak, míg Nagy-Britanniában a munkanélküliség múlt havi alakulásáról és az átlagos bérekről kaphatunk képet.
A hét második felében csendesebb napokra számíthatunk: csütörtökön jelenik meg az Egyesült Államokban a megkezdett lakásépítések és az igényelt építési engedélyek számának alakulása. Az építőipari szektor hónapok óta gyengén teljesít, az egész amerikai gazdaság szempontjából is fontosak a mostani adatok. Hazánkban a KSH a hét utolsó előtti napján közli a reálbérek alakulását és a munkanélküliséget, melyek a Magyar Nemzeti Bank kamatdöntését is befolyásolhatják.
Csütörtökön jelenik meg a tengerentúlon a Continental Airlines gyorsjelentése, a Deltához hasonlóan a magas benzinárak miatt lehet fontos. A Coca-Cola is csütörtökön jelent, a technológiai szektor pedig a Google eredményeinek függvényében mozdulhat el. Európában a Nokia második negyedéves eredményei mozgathatják a piacokat.
Pénteken már nem közölnek jelentős makroadatot, a legfontosabbnak még a német termelői árak alakulása mondható, de az sem okozhat különösebb robbanást a piacokon. A hétvége előtt a magyar építőiparról is képet kaphatunk, a KSH pénteken hozza nyilvánosságra a májusi számokat.
Pénteken a piacnyitás előtt jelenik meg az Egyesült Államokban a Citigroup gyorsjelentése. A pénzügyi szektorból az elmúlt hetekben negatív hírek jelentek meg, ezért lehet fontos a legnagyobb amerikai bank eredménye. Az elemzők részvényenként 59 centes veszteségre számítanak a Cititől.