4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A héten fontos makroadatokat közöl a Központi Statisztikai Hivatal, a nemzetközi piacokon a hét első napjaiban inkább Európa felé fordul a befektetők figyelme, szerdától viszont már az Egyesült Államokból is fontos adatok jönnek. Itthon kedden közli a KSH a szeptemberi inflációs adatot, a tengerentúlon a hétvége előtt jön hasonló statisztika.

Az utóbbi hetekben a hitelválság miatti aggodalmak elvonták a figyelmet a makrogazdasági adatokról, bár igazság szerint kevés fontos adat jelent meg. A piacok fokozatos megnyugvásával ismét az eddiginél nagyobb figyelemmel kísérhetik a befektetők a makroadatokat, ráadásul egyre inkább előtérbe kerül a várható recesszió.

Kedden reggel közli a KSH a szeptemberi inflációs adatot, mely további csökkenést mutathat. Augusztusban 6,5 százalékos volt az infláció, júliushoz képest 0,3 százalékkal csökkentek a fogyasztói árak. Mindez elsősorban az olajár meredek zuhanásának volt betudható, mivel az olaj ára azóta tovább esett, ezért ez vélhetően az inflációban is meg fog látszani.


Nagy-Britanniában szintén kedden közlik a múlt havi inflációs statisztikát, az augusztusi 4,7 százalékos adat az elemzők szerint 5 százalékra emelkedhet. Az élelmiszer- és energiaárak nélkül számított maginflációt tekintve nem lesz ilyen drasztikus a drágulás a szakemberek szerint: az előző hónapban közölt 2 százalékos emelkedés 2,1 százalékra gyorsulhat. Londonban szintén kedden jelenik meg a kiskereskedelmi árak múlt havi változása. Éves szinten az augusztusi 4,8 százalék után 4,9 százalék lehet a drágulás a kiskereskedelemben, míg havi szinten 0,5 százalékos emelkedést várnak az elemzők.

A hét közepén a KSH az ipari termelés augusztusi alakulásáról közöl adatokat, az előzetes becslések szerint 5,9 százalékkal csökkent az ipar termslése 2007 azonos hónapjához képest, míg munkanaphatástól megtisztítva 1,2 százalékos volt a visszaesés.

Szerdán Németországban és az eurozónában jelennek meg a fogyasztói árakra vonatkozó statisztikák. Németországban augusztusban 3,1 százalékos volt az infláció, míg az eurozónában 3,8 százalékkal emelkedtek a fogyasztói árak. Londonban az átlagos munkabérek változásáról számolnak be a hatóságok, illetve az ILO munkanélküliségi statisztikáját is közlik.

A hét közepén már az Egyesült Államokban is jelennek meg fontos makrogazdasági adatok, a legfontosabb a kiskereskedelmi forgalom alakulása lesz. Az amerikai gazdaság kétharmadát a belső fogyasztás adja, ezért minden hónapban különös figyelem övezi a kiskereskedelmi fogyasztás számait, mivel ezek fontos indikátorai a gazdasági növekedésnek. Augusztusban 0,3 százalékkal csökkentek az eladások az előző hónaphoz képest, míg az autóeladások nélkül 0,7 százalékos volt a visszaesés. Szintén szerdán közlik Amerikában a termelői árindexek alakulását, mely az infláció szempontjából lesz fontos, illetve a Fed Bézs Könyvét, mely a gazdaság állapotát elemzi.

Csütörtökön szinte csak a tengerentúlon jelennek meg fontos adatok, melyek közül a leginkább az inflációs statisztikára figyelnek a befektetők. Augusztusban 5,4 százalékos volt az infláció az Egyesült Államokban, ez most az olajárak esése miatt elvileg csökkenhet, ha nem jönnek közbe egyéb tényezők. Az élelmiszer- és energiaárak nélkül számított maginfláció 2,5 százalékos volt augusztusban.

Szintén csütörtökön közlik az amerikai hatóságok a szokásos heti munkanélküliségi statisztikákat. A múlt héten a heti friss munkanéálküliek száma visszaesett korábbi hétéves csúcsáról. Ezzel még mindig nem ér véget csütörtökön az adatdömping, az amerikai gazdasági termelés adat is ekkor jelenik meg.

Péntekre kevesebb makroadat marad, itthon a KSH a foglalkoztatás aktuális számait közli, míg Európában az eurozóna kereskedelmi mérlegének alakulása lesz a legfontosabb. A tengerentúlon a hét utolsó munkanapján közlik az igényelt építési engedélyek számának alakulását, illetve a megkezdett házépítések statisztikáját. Szintén péntekre marad a Reuters és a Michigani egyetem közös fogyasztói bizalmi indexének közlése, a mutató legutóbb 70,3 ponton állt.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!