Hosszabb távon 250-300 forintos euróárfolyamot várnak a Generali Alapkezelő szakemberei, akik szerint a jelenlegi deviza Magyarország számára különösen hátrányos, mivel még a környező országokhoz képest is nagy a devizahitel-állomány hazánkban. Az alapkezelő elemzője szerint a magyar kormány azzal tehetne legtöbbet a forint erősödéséért, ha valódi reformintézkedéseket jelentene be.
Sokszor mondtuk már, hogy nincs idő tovább várni a reformokkal, ez most hatványozottan igaz.” – érvel a Generali Alapkezelő szakembere. Szerinte a kormány azzal tehetne a legtöbbet a forint erősödéséért, ha valódi reformintézkedéseket jelentene be, és meg is kezdené azok végrehajtását.
„Az MNB három dologra figyel alapvetően, ebből kettő (infláció és növekedés) alacsonyabb kamatszintet indokolna. A harmadik és talán a legkényesebb kérdés jelenleg a pénzügyi közvetítő rendszer stabilitása és a tőkeáramlások folytonossága. Itt látjuk a régió más országaihoz képest a legnagyobb eltérést. Úgy véljük, stabilitási szempontból a fájdalomküszöb közel lehet, ami a forint árfolyamát illeti, így a kamatcsökkentés lehetőségei eléggé beszűkültek. Itt is hangsúlyozzuk, hogy inkább kormányzati lépésekre lenne szükség, illetve a kormány és a jegybank együttes fellépése lehetne igazán hatásos” - mutatott rá a jegybank előtt álló lehetőségekre Vízkelety Péter.
„Jegybanki kamatemelésre nem számítunk, az ugyanis a Monetáris Tanács hitelességvesztését okozná. Ha lesz jegybanki intézkedés, az inkább más formában jelenhet meg. Az inflációs célt egyébként teljesíthetőnek látjuk a jelenlegi feltételek mellett is. Hogy helyes-e a meglátásunk, az a február végén publikálandó inflációs jelentésből fog kiderülni.” – emelte ki az elemző.
A Generali Alapkzelő szakembere szerint a gyenge forint segíthet az exportpiacokon érdekelt magyar cégeknek, hogy a jelenlegi nehéz helyzetben megpróbáljanak talpon maradni a piacokon, ugyanakkor egy túlzottan gyenge árfolyam, valamint a hirtelen devizamozgások stabilitási problémákat vetnek fel és kiszámíthatatlanságot okoznak a vállalatok és a lakosság számára egyaránt.
„Hogy milyen euróárfolyam lesz a magyar gazdaság egyensúlyi árfolyama, azt a jelenlegi, feszültségekkel teli helyzetben nehéz lenne megmondani, ám úgy véljük, hogy versenyképességi szempontból mindenképpen a korábban szinte konszenzusnak tartott 250-es szintnél gyengébb árfolyam lenne kedvező. Látva azt, hogy a jelenlegi árfolyam milyen kockázatokat hordoz magában, azt gondoljuk, hogy 250 és 300 között lehet az igazság. Ám addig el is kell jutni, először tehát a jelenlegi nehéz helyzetre kell a megfelelő válaszokat megadni, minél gyorsabban.” – zárul Vizkelety Péter elemzése.