9570 ponton állt a hétfői kereskedés második felében a tokiói tőzsde Nikkei 225 indexe, ez 0,35 százalékkal volt magasabb a pénteki záróértéknél. A többi vezető index is óvatosan felfelé tartott: a hongkongi Hang Seng 1,3 százalékot javított, míg a Shanghai Composite 0,64 százalékkal kapaszkodott feljebb. 1,3 százalékos pluszban állt a nap második felében a dél-koreai Kospi, miközben a tajvani piacon 1,95 százalékos volt a javulás.
Kínában hétfőn közölték, hogy a feldolgozóipari teljesítmény júliusban tovább csökkent, ez volt sorozatban a harmadik hónap, amikor a korábbinál gyengébb adatot mértek. Ebből a befektetők többsége arra következtetett, hogy nem fenyegeti a túlhevülés veszélye a kínai gazdaságot, így nem lesz szükség a hitelezési feltételek további szigorítására.
Mindez azért fontos, mert Ázsiában Kína generálja a legnagyobb keresletet szinte minden termék iránt, így például a nyersanyagokat is elsősorban Kína, illetve a kínai vállalatok veszik. Éppen ezért a gazdaság mesterséges lehűtése a régió minden országára negatív hatással lett volna a kereslet csökkenése miatt.
Tokióban a hangulat javulása annak volt köszönhető, hogy az utóbbi napokban a Sony, a Honda és a Panasonic is kedvező második negyedéves eredményeket tett közzé, ez pedig ellensúlyozta az ipari termelés és az infláció csökkenéséről szóló híreket.
A kedvező nemzetközi hangulathoz hozzájárult az is, hogy az amerikai tőzsdék pénteken az idei legjobb hónapjukat zárták, ami elsősorban a gyorsjelentési szezonnak volt köszönhető. Ugyanakkor a Fed előrejelzése szerint lassul az amerikai gazdaság növekedése, így nem teljesen optimista a kép.
A devizapiacokon hétfő reggelre a dollár gyengült a japán jennel és az euróval szemben is.
Menedzsment Fórum