5p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

2009 második negyedévének vége felé sorra jelentek meg a biztató adatok a fő gazdasági térségekben, amiből a piaci szereplők jelentős része arra következtet, hogy a gazdasági válság nehezén már túl vagyunk. Véleményünk szerint azonban ezek a várakozások eltúlzottak - olvasható az Equilor hétfőn kiadott elemzésében, melyben a pénz- és tőkepiac harmadik negyedéves kilátásait vizsgálják.

2009 második negyedévének vége felé sorra jelentek meg a biztató adatok a fő gazdasági térségekben, amiből a piaci szereplők jelentős része arra következtet, hogy a gazdasági válság nehezén már túl vagyunk. Véleményünk szerint azonban ezek a várakozások eltúlzottak - olvasható az Equilor hétfőn kiadott elemzésében, melyben a pénz- és tőkepiac harmadik negyedéves kilátásait vizsgálják.

Az Equilor elemzői szerint az kétségtelen, hogy a gazdasági teljesítménnyel kapcsolatos makroadatok sokat javultak az elmúlt időszakban, azonban nem szabad abba a hibába esni, hogy csak a GDP-adatokat vesszük alapul. A reálgazdaságban lejátszódó folyamatok közül ugyanis számos mutató a válság során még a mostaninál is kedvezőtlenebbül alakulhat a következő időszakban - teszik hozzá a szakemberek.

Inkább a gyengülés irányába mozdulhat a forint

"Bár a magyar fizetőeszköz erősödésének lendülete még átnyúlhat a harmadik negyedév elejére, azonban az egész harmadik negyedév átlagát figyelembe véve inkább a jelenleginél magasabb euró árfolyamra számíthatunk" - olvasható az Equilor negyedévente megjelenő átfogó elemzésében.

A szakemberek megjegyzik, hogy a következő hónapokban bármely fejlődő piaci országgal kapcsolatos bizonytalanság újra veszélyeztetheti a forintot is, így a 275-300-as sávot tartják legvalószínűbbnek.

A következő három hónapban várhatóan nem változik majd a jegybanki alapkamat sem, legalábbis az Equilornál arra számítanak, hogy szinten marad a jelenlegi 9,5 százalékos ráta. "Ezen várakozásunkat arra alapozzuk, hogy túlsúlyban vannak a forint gyengülésére ható negatív tényezők. A részvénypiacokon a harmadik negyedévben várhatóan komolyabb korrekció zajlik majd le, melynek nyomán a befektetők a biztosabb befektetési formák felé mozdulhatnak el. Ez kényszerűen a fejlődő piaci, köztük a magyar piaci eszközök eladásával, így a forint, a magyar államkötvény-, illetve részvényportfólió eladásával jár" - fejtik ki az elemzők.

Az Equilor szakemberei felhívják a figyelmet a belpolitikai bizonytalanságra, amit csak erősíthet ősszel a költségvetés elfogadása körüli huzavona. A költségvetési egyensúly megteremtéséhez szerintük elengedhetetlen a kiadások további csökkentése és egy racionális költségvetés elfogadása.

Jöhet a korrekció a részvénypiacon

Az Equilor elemzői úgy látják, hogy a fejlődő világ részvénypiacai jelenleg már a túlvettség jeleit mutatják. Amint azonban ismét pesszimistává válnak a befektetők, első körben ismét a feltörekvő piaci eszközeiket kezdhetik eladni, akárcsak tavaly ősszel.

Az OTP megítélésére jelenleg a forint kedvező árfolyama hat pozitívan, azonban ez az állapot nem biztos, hogy sokáig fennmarad - vélik a brókercég elemzői. Egyrészt bizonytalan, meddig tart ki a forint lendülete, másrészt pedig a magyar bank árfolyama is háromszorosára emelkedett a márciusi mélyponthoz képest. Ennek a böjtje kezdődhet meg a harmadik negyedévben, ezért a következő hónapokban inkább negatívak a kilátások.

Az OTP korrekciója mellett szól továbbá, hogy a short állomány az elmúlt hónapok emelkedésével párhuzamosan csökkent. A másik kockázati tényező, hogy bár a bank magyarországi tevékenysége továbbra is stabilan nyereségtermelő, a külföldi leánybanki kockázatok továbbra sem múltak el. Az elemzők szerint a régió instabilitásáról szóló aggodalmak a harmadik negyedévben ismét előtérbe hozhatják ezeket a kockázatokat.

A várakozások szerint a Mol-ra is komoly eladói nyomás nehezedik majd a következő hónapokban, az olajcég esetében ismét hátránnyá válhat a magas adósságállomány. Felfelé esetleg az orosz Surgutneftegaz további részvényvásárlásai hajthatják az árfolyamot, azonban várhatóan ők sem a jelenlegi szinteken akarnak bevásárolni, mivel az elmúlt hónapok medvepiaci rallyja alatt a Mol is jelentősen megdrágult.

Az utóbbi hetekben több nagy brókercég is leminősítette a Magyar Telekom részvényeit, mivel a rally során túlértékeltté váltak, a versenytársak már vonzóbbak a magyar távközlési cégnél. "A részvényre véleményük szerint több veszély is leselkedik az előttünk álló három hónap során: az egyik, ha a gazdálkodási környezet romlása miatt a biztosnak tartott osztalékkal kapcsolatos várakozások csökkennének. A UBS szerint csak 70 forint körüli osztalék fenntartható. A másik ilyen rizikófaktor a magyar államkötvények hozamának, a várható ismételt emelkedése. Mindkét tényező az osztalékrészvényként kezelt papír leértékelődéséhez vezethet" - emelik ki az Equilor szakemberei.


A Richter esetében az elmúlt hetek legfontosabb eseménye az volt, hogy döntöttek arról, hogy a cég 25 százalék plusz egy részvénye továbbra is állami kézben maradhat, ami ismét elcsendesítheti a felvásárlási sztorit. A várható negatív hangulatban a gyógyszergyártó is lefelé fordulhat, várhatóan a saját részvények vásárlása sem javít ezen sokat.

A tőzsdei cégek várhatóan augusztusban jönnek majd ki második negyedéves eredményeikkel, a Richter és a Telekom a hónap első hetében, míg a Mol és az OTP augusztus közepén jöhet a számokkal.


LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!