3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Nem volt jó napja a magyar eszközöknek, hiszen a keddi kamatvágás és a jegybank mai újabb lazítása után a forint és a részvények is lefele vették az irányt.

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 181,03 pontos, 0,70 százalékos csökkenéssel, 25 697,58 ponton zárt szerdán. A részvénypiac forgalma 9,1 milliárd forint volt, a vezető részvények a Magyar Telekom kivételével gyengültek az előző napi záráshoz képest.

Sinka Csaba, a Concorde Értékpapír Zrt. elemzője az MTI-nek elmondta: a német DAX indexhez képest a BUX alul teljesített, régiós viszonylatban azonban a magyar piac teljesítménye erősnek mondható. A BUX főként a záró szakaszban tudott a napi mélypontról elmozdulni - tette hozzá a szakértő.

A vezető részvényekkel kapcsolatban kiemelte: a Mol szerdai mozgását vélhetően az is befolyásolta, hogy az Amerikai Egyesült Államokból kora délután érkezett olajkészlet adat hatására esett az olaj ára.  

Az elemző arra is felhívta a figyelmet, hogy Nagy Mártonnak, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) alelnökének szerdai háttérbeszélgetésen tett bejelentése nyomán, amely szerint további kamatvágásokat sem lehet kizárni, a forint az euróval és a dollárral szemben is tovább gyengült a keddi értékéhez képest. Az elmúlt napokkal összehasonlítva a szerdai forgalom átlag alatti volt, amit a szakértő a rövid héttel magyarázott, hiszen pénteken nem lesz kereskedés a BÉT-en.

Daróczi Andor, az MKB Bank Alapkezelő vezérigazgató helyettese az M1 aktuális csatornán kifejtette: a magyar börze nem lógott ki a régiós sorból, a cseh és a lengyel piacon is nagyságrendileg a BÉT-en tapasztalható 1 százalékos esést lehetett látni. A szakértő szerint a BUX gyengülése az olaj ár alakulásával magyarázható, ugyanis az Amerikai Egyesült Államokban kiadott olaj piaci készletadatok hatására 4-5 százalékot esett az olaj ára.  

A vezető részvények kapcsán elmondta, hogy a Magyar Telekom és a Richter árfolyama viszonylag stabil maradt. A Mol 230 forinttal, 1,40 százalékkal 16 195 forintra csökkent, 2,1 milliárd forintos forgalomban. Az OTP-részvények ára 50 forinttal, 0,74 százalékkal 6740 forintra esett, forgalmuk 4,9 milliárd forintot tett ki. A Magyar Telekom árfolyama nem változott 440 forintot ért, forgalma 633,7 millió forint volt. A Richter-papírok árfolyama 7 forinttal, 0,13 százalékkal 5300 forintra gyengült, a részvények forgalma 1,3 milliárd forintot ért el.

Ezek az Apple tavaszi újdonságai

Gyengült szerdán a forint a főbb devizákkal szemben. Az euró 1,5 egységgel erősödött, a kora esti órákban a bankközi piacon 313,20 körül forgott. A svájci frank 287 feletti szintet ért el, míg a dollár a 280-as szintet lépte át.

Nem kellett hozzá nagy jóstehetség tegnap, hogy előrejelzzük az állampapír piacon bekövetkezett komoly hozamesést. A 3 hónaposak hozama 1 százalékra csökkent, ami 20 bázispontot jelent, míg a 12 hónapos papíroknál 18 bázisponttal csökkentek a hozamok. Ennél kisebb volt a mozgás a kötvényeknél, a 3 évesek 14, az 5 éves papírok 10, míg a 10 évesek 9 bázisponttal alacsonyabb hozam mellett forogtak.

MTI / mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!