3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Mind mi, mind a piac továbbra is optimista a gyógyszergyártókkal kapcsolatban, azonban az erősödő forint jelentős kihívást jelent a profitabilitás terén - olvasható a Concorde legújabb, csütörtökön kiadott elemzésében.

Mind mi, mind a piac továbbra is optimista a gyógyszergyártókkal kapcsolatban, azonban az erősödő forint jelentős kihívást jelent a profitabilitás terén - olvasható a Concorde legújabb, csütörtökön kiadott elemzésében.

A recesszió ellenére egészséges mérleg és emelkedő árfolyam egyaránt optimizmust indokol a magyar gyógyszergyártókkal kapcsolatban, ráadásként e papírok egy defenzív szektor szereplői is, amely tulajdonságukra szükség lehet még idén. Ugyanakkor az utóbbi hetek gyors forinterősödése fényében már el lehet kezdeni aggódni a cégek árbevételének és profitabilitásának alakulása miatt.

Jelenleg még ragaszkodunk devizaárfolyam várakozásainkhoz, amely 212 és 196 forintos átlagos 2009 és 2010-es dollár, valamint 288 és 275 forintos euró árfolyamot jelentenek. Év végekre is maradt a 200 és 193 forintos dollár, valamint 280 és 270 forintos euró várakozásunk.

Érdekességként meg kell említenünk, hogy a forint és e részvények árfolyamának alakulása között meglepően gyenge korrelációra bukkantunk, ami határozottan szemben áll az általános piaci hiedelemmel. Vélhetően inkább csak hosszabb távon van összefüggés a kettő között, ha a devizaárfolyam trendek elég tartósak ahhoz, hogy meggyőzze a befektetőket arról, hogy szerepet játszhat a gyógyszergyártói árbevétel (a Richter árbevételének 88 százaléka, az Egis árbevételének 73 százaléka export) és marginok alakulásában. A Richter a devizakitettségének 30 százalékát, az Egis akár 70 százalékát is fedezi, de ez utóbbi az előző negyedévben csökkentett fedezeti pozícióin.

Számításaink szerint 1 százalékos elmozdulás az átlag devizaárfolyamban a Richter esetén 2,17 milliárd, az Egis-nél pedig 333 millió forintos változást okoz nettó eredmény szintjén. Ez részvényenként 113 és 43 forint eredményt jelent. Abban a - számunkra valószínűtlennek látszó - esetben, ha a forint a jelenlegi szinten maradna év végéig, a 2009-es átlagos forintárfolyam mintegy 3 százalékkal lenne erősebb az általunk vártnál, amikor is a Richter EPS becslésünket 13 százalékkal, 2.331 forintra, az Egis-ét pedig 6 százalékkal, 1.987 forintra csökkentenénk.


A jelenlegi árakon az Egis 8-as 2009-es P/E-je 38 százalékos diszkontot jelent a Richteréhez képest, aminek szerintünk tovább kéne csökkennie, figyelembe véve a két cég közel hasonló eredménynövekedési potenciálját a következő két évben. A különbséget nyilvánvalóan a Richterbe árazott felvásárlási potenciál jelenti, amit mi egyáltalán nem tartunk reálisnak. A legvalószínűbb verziónak azt látjuk, hogy a kormány kifizeti az átváltható kötvény tulajdonosokat az idei lejáratkor, majd új kötvényeket bocsátanak ki.

Mindezek tükrében fenntartjuk év végi fair érték becsléseinket a cégekre: Richter 33.000 forint, Egis 20.000 forint.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!