3p

"A shortolást betiltani semmiképp sem lehet, de a fedezetlen ügyleteket valamilyen módon szabályozni kéne" - válaszolta az mfor.hu kérdésére Varga Csaba, a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletének (PSZÁF) főigazgatója egy hétfői sajtótájékoztatón. Ilyen jellegű fedezetlen ügyleteket a Budapesti Értéktőzsdén eddig sem lehetett kötni, azaz a jelek szerint Gyurcsány Ferenc lemondásával a shortolás betiltása is lekerült a napirendről.

Még februárban jelentette be Gyurcsány Ferenc akkori miniszterelnök, hogy kezdeményezni fogja a PSZÁF-ról szóló törvény megváltoztatását annak érdekében, hogy átmenetileg be lehessen tiltani vagy fel lehessen függeszteni az úgynevezett short eladásokat. A jelek szerint azonban Gyurcsány bukásával ez az ötlet is lekerült a napirendről.

"A shortolás nem a magyar pénzügyi rendszer sajátossága, a világ más országaiban is próbálnak küzdeni ellene. Jelenleg Európában is folyik egy párbeszéd arról, hogyan lehetne ezeket az ügyleteket szabályozni" - mondta el az mfor.hu kérdésére Varga Csaba, a PSZÁF főigazgatója egy hétfői sajtótájékoztatón. A Felügyelet vezetője szerint betiltani semmiképp sem lehet az ilyen típusú eladásokat, azonban a fedezetlen ügyleteket valamilyen módon szabályozni kéne.

"Tankönyvi esetben" a short ügyletek lényege, hogy valaki olyan részvényeket ad el, mely nincs a tulajdonában, majd később (reményei szerint) alacsonyabb áron visszaveszi. Ilyen "klasszikus" fedezetlen short eladásokat hazánkban eddig sem lehetett nyitni, de arra van példa, hogy a spekulánsok kölcsönzött papírt eladnak, majd a kölcsönzési idő letelte előtt igyekeznek olcsóbban visszavenni. Ezek a befektetők lényegében a részvény árfolyamának csökkenésével járnak jól, hiszen az eladási és a vételi árfolyam közötti különbségen nyernek. Az ilyen eladások azonban nem tekinthetők fedezetlen ügyleteknek.

Februárban egyébként az elemzők sem értettek egyet Gyurcsány javaslatával, szerintük ugyanis a short ügyletek betiltása nem elegendő ahhoz, hogy megállítsa a tőzsde zuhanását, mivel a pánik a recessziós környezet miatt volt.

A PSZÁF legnagyobb visszhangot kiváltó döntése a közelmúltban az volt, amikor közel félmilliárd forintra bírságolták a Soros Fund Managementet, Soros György nemzetközi hírű befektető alapját, mivel tavaly tiltott piacbefolyásolás keretében kötött üzleteket az OTP részvényekkel. A határozat megjelenése után többen vélték, hogy esetleg összefüggés lehet az OTP és a forint tavaly októberi megtámadása között. "A PSZÁF csak az OTP esetében állapította meg a tiltott piacbefolyásolást" - mondta ezzel kapcsolatban Varga Csaba.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!