2010 az egész európai ingatlanpiacon a befagyás időszaka volt, általános pesszimizmus jellemezte a piacot - hangzott el a Futureal évzáró sajtóbeszélgetésén. "Ennek ellenére mi sikeres évet zártunk, hiszen 270 ezer négyzetméternyi fejlesztést adtunk át, ami rekordnak számít a cég életében" - emelte ki Futó Gábor, a Futureal vezérigazgatója.
Egyelőre szégyenpadra tettek minket
A bizalom helyreállítása az ingatlanpiacon elsősorban a kormány lépéseitől függ, sajnos az utóbbi időszakban meghozott intézkedések rossz irányba mutatnak ebből a szempontból - vélekedik Futó Gábor. A szakember szerint a külföldi befektetők jelenleg nagyon pesszimisták Magyarországgal kapcsolatban, azt szeretnék látni, hogy a kormány tiszteletben tartja a magántulajdont, átlátható adórendszert alkot és biztosítja a sajtószabadságot.
"Ezzel kapcsolatban szinte csak negatív vélemények jelentek meg hazánkról az utóbbi időszakban, ezeket a kormány nem tudta ellensúlyozni, a befektetők bizalma drasztikusan visszaesett" - véli a Futureal vezérigazgatója. Szerinte mindez azért is probléma, mert a környező országok éppen befektetőbarát lépéseket tettek, Lengyelországot például most pozicionálták át Közép-Európából Nyugat-Európába, ami brutális különbség.
"Jelenleg a magyar lakosság talán optimistább, mint amilyennek a külföldi befektetők látják az országot. Egyelőre a gazdasági mutatókat sem lehet előre jelezni, hiszen nem tudni például, hogyan változik majd a monetáris politika" - hangsúlyozta Futó Gábor. Az ingatlanpiaci szakember szerint a bankok hitelezési hajlandósága is nagyban befolyásolja a piac talpra állását, ebből a szempontból a bankadó és a rossz hitelek állománya eredményezhet passzív hozzáállást a pénzintézetek részéről. "Nem vagyunk optimisták, de folytatjuk a fejlesztéseket, aztán ha beindul a piac, akkor ráteszünk még egy lapáttal" - emelte ki a Futureal vezérigazgatója.
Olcsó hitel kellene a lakáspiacnak
Az újlakások piacán 2005 óta fokozatosan csökken a kínálat, 2010 első felében mindössze 700 új lakást adtak át. Ráadásul a trend megfordulása sem látszik egyelőre, az építési engedélyek és használatbavételi engedélyek számának alakulása további negatív folyamatokat vetít előre. Az eladásokat tekintve a korábbi évi 10-11 ezerről 2009-re 1800-ra csökkent az újlakások száma, az idei évre 2200 darabos értékesítést várnak a Futureal szakemberei.
Ráadásul a kereslet is eltolódott a 20 millió forint alatti lakások irányába, nagyságrendileg csak minden tizedik érdeklődő szeretne 30 millió forint feletti újlakást venni. "A kereslet visszaesésének fő oka a jövőkép hiánya, a bizonytalanság, ami miatt sokan elhalasztották lakásvásárlásaikat. Emellett a támogatott hitelek eltűnése és a devizahitelezés befagyasztása is sújtja a piacot" - mondta el a beszélgetésen Földi Tibor, a Cordia vezérigazgatója.
Az ingatlanfejlesztő szakembere szerint a magyar szabályozási környezet is jelentősen megnöveli a kockázatokat, ezért egyre kevesebben vágnak bele az üzletbe. Földi Tibor szerint fontos lenne például az építési engedélyek és a használatbavételi engedélyek kiadásának lerövidítése. "A megrendelések oldaláról sok cég csak most fog gondba kerülni, ugyanis a 2008-ban kezdett projektek mostanában fejeződnek be, sokan most szembesülnek azzal, hogy nincsenek új megrendelések" - emelte ki Földi.
"Ahhoz, hogy a piac talpra álljon, kiszámítható finanszírozási modellre lenne szükség. Ha a hitelkamatok a jelenlegi 8-9 százalékról 6 százalék körülre csökkennének, akkor jelentősen megváltozhatna a kereslet" - véli a Cordia szakembere.
2014-ben lehet új plázánk
A kiskereskedelmi piacon a Futureal szakemberei egyelőre elégedettek az október végén nyitott Corvin Bevásárlóközpont forgalmával, a visszajelzések alapján a bérlők is elégedettek, hiszen az előzetesen tervezettnél 50-100 százalékkal magasabb a forgalmuk.
A Corvin mellett a cég szakemberei elkezdték tervezni az Etele City Centert, mely a négyes metró függvényében épülne meg, a mostani tervezés szerint 2014-ben nyithat meg. "Úgy látjuk, hogy nagyjából 40 százalékos bérbeadottság mellett lehetne finanszírozást találni a projektre, két-három bank konzorciuma biztosíthatná a forrást" - mondta Tatár Tibor. A Futureal Development Holding vezérigazgatója hozzátette: megvárják, mire a bérleti díjak elérik a szükséges szintet, ahol már gazdaságosan lehet üzemeltetni a bevásárlóközpontot.
"A budapesti bevásárlóközpont-piac elég telített, de úgy gondoljuk, hogy az Etele téri épülettel egy lyukat tudunk majd betömni. Az üzletek profilja terén elsősorban a divat profilban tervezünk erős bérlői mixet, de a felmérések szerint egy élelmiszerüzletre is van igény a környéken" - mondta Tatár Tibor. Hozzátette: a fejlesztés jelenlegi szakaszában szinte minden nagyobb szereplővel tárgyalnak a potenciális bérlők közül.
Beke Károly
mfor.hu