Ma reggel megint nagyot esett az orosz medve, a részvénypiacok a yugati indexeknél is nagyobbat buktak a kereskedés első felében. A Micex index 11 százalékkal esett vissza, míg a dollárban számított RTS index közel 9 százalékot esett a világgazdaság várható lassulása és a hitelválság terjedése miatt.
Az orosz részvénypiacok közel hároméves mélypontra estek vissza ma reggelre, különösen a bankok és a nyersanyagcégek szerepeltek rosszul. A legnagyobb orosz bank, az OAO Sbrebank például 15 százalékkal lett olcsóbb a pesszimista nemzetközi hangulatnak köszönhetően.
A Micex index 11 százalékkal gyengült Moszkvában, a 825,02 pontos értéknél utoljára 2005 október végén állt a mutató. A dollárban számított RTS index közel 9 százalékot bukott délelőttre, 2005 novembere után először esett 1000 pont alá az értéke.
Az elemzők szerint az olajár esése, világméretű visszaesés egyre nagyobb valószínűsége és a kulcságazatokban az aktivitás csökkenése okozta az orosz piac ilyen mértékű visszaesését. A legnagyobb orosz bányavállalat például 16 százalékkal lett olcsóbb délelőttre, miután a múlt hét végén bejelentette, hogy első féléves profitja 33 százalékkal esett. A cég hozzátette: előrejelzésük szerint a nikkel ára idén már alacsonyan marad, így továbbra sem lehet arra számítani, hogy javulnak az eredmények.
A hétvégén Európát is elérte a hitelválság, ez szintén kedvezőtlen hír az orosz részvénypiacok számára. A nyugat-európai államok gazdasági vezetői szombaton egy 300 milliárd eurós mentőcsomagról tárgyaltak a bankok megmentése érdekében, azonban Németország ezt elutasította. Közben a német Hypo Real Estate bank 68 milliárd eurós állami segítséget kapott, ugyanis az egy hete kidolgozott 35 milliárd eurós segélycsomag kudarcot vallott.
A szakemberek egyre nagyobb része számít arra, hogy a közeljövőben világméretű recesszió jön, a világgazdaság lassulása pedig csökkentheti a keresletet a nyersanyagok iránt. Oroszország nem csak az olajban számít a világ vezető hatalmának, de más nyersanyagokban is jelentős a részesedése, ezért a piac szűkülése érzékenyen érintené az ország nyersanyagcégeit.