5p

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

"A forgalmazók 95 százaléka képes a folyamatos üzletmenetet helyreállítani, így hétfőtől újra működhetnek az ingatlanalapok a tíznapos felfüggesztés után" - mondta el Varga Csaba, a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletének (PSZÁF) főigazgatója egy pénteki sajtótájékoztatón.

"A forgalmazók 95 százaléka képes a folyamatos üzletmenetet helyreállítani, így hétfőtől újra működhetnek az ingatlanalapok a tíznapos felfüggesztés után" - mondta el Varga Csaba, a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletének (PSZÁF) főigazgatója egy pénteki sajtótájékoztatón.

Hétfőtől az ingatlanalapok többsége folytathatja működését, a szabályozók abban bíznak, hogy helyreáll a piaci egyensúly. Ezt segíti elő a Tőkepiaci törvény módosítása is, melyet sürgősséggel fogadott el a parlament, így a jövő héten hatályba léphet. "Bizonyos szempontból érthető volt a tömeges tőkekivonás októberben az ingatlanalapokból, melyekből összesen több mint százmilliárd forintnyi áramlott ki" - mondta el az eseményen Szalai Sándor, a Befektetési Alapkezelők és Vagyonkezelők Magyarországi Szövetségének (BAMOSZ) elnöke.

Mint ismeretes, a PSZÁF november 10-én tíz napra függesztette fel az ingatlanalapok vagyonjegyeinek értékesítését és beváltását, a tíz nap most járt le. A felfüggesztésre azért volt szükség, mert októberben tömegesen vontak ki pénzt az alapokból. Szalai Sándor szerint ennek elsődleges oka az MNB kamatemelése volt, a magasabb kamat miatt sokan fektettek bankbetétbe.

Napi 11,5 milliárdot vontak ki

"Októberben napi 11,5 milliárd forint volt a tőkekiáramlás a befektetési alapokból, ez az ingatlanalapok felfüggesztése után mérséklődött 4,5-5 milliárdra. Ugyanakkor az eszközvásárlások az utóbbi tíz napban napi 6,5 milliárd forintot tettek ki, tehát kijelenthető, hogy a befektetési alapok másik három típusa megfelelően működik" - hangsúlyozta Szalai Sándor. Szerinte hétfőtől kisebb kilengésekkel normális lesz az üzletmenet.

"Az utóbbi tíz napban aktív egyeztetést folytattunk nem csak a piaci szereplőkkel, hanem a törvényhozókkal is. Ennek köszönhető, hogy megszületett a Tőkepiaci törvény módosítása, mely sok tekintetben tisztázza az ingatlanalapok helyzetét" - mondta el Varga Csaba. A módosítás után például az alapkezelőknek lehetőségük lesz hitelt felvenni az ingatlanvagyon bizonyos százalékára, hogy legvégső esetben ki tudják fizetni a betéteseket. A másik jelentős változás, hogy az alapok kezelői kérhetik, hogy a PSZÁF 180 napra függessze fel működésüket, ha ismét tömeges lesz a tőkekivonás.

95 százalék teljesítette a feltételeket

November elején a PSZÁF elsősorban azt kérte az alapkezelőktől, hogy a Kezelési Szabályzatukban tájékoztassák az ügyfeleket, valamint hívják fel a figyelmet arra, hogy az ingatlanalapok a hosszútávú befektetés formái. "Minden alapkezelő beadta a kérelmét a forgalmazás újraindítására, ezek formailag meg is feleltek a követelményeknek. Az elmúlt napok tárgyalásain arra a következtetésre jutottunk, hogy a forgalmazók 95 százaléka képes helyreállítani a folyamatos üzletmenetet hétfőtől" - jelentette be Varga Csaba. Hozzátette: az alapok fennmaradó 5 százalékával a hétvégén is folytatják a tárgyalásokat, ha pedig nem sikerül megegyezni, akkor több lehetséges megoldás van. Azok az alapok, melyek nem tudják teljesíteni a feltételeket, átadhatják eszközeiket egy másik alapnak, zárt végűvé alakulhatnak, egyesülhetnek egy másik ingatlanalappal, vagy pedig új zárt végű alapot hozhatnak létre, melyen keresztül folytathatják a működést. A PSZÁF főigazgatója szerint ez a probléma kisebb alapokat érint, melyek mögött nem áll egy nagy bank sem.

"A következő időszakban nem számítunk jelentős megrázkódtatásra a piacon, azonban a magas jegybanki alapkamat továbbra sem kedvez a befektetési alapoknak" - mondta el a BAMOSZ elnöke. Hozzátette: várhatóan folytatódni fog a tőkekivonás, de az októberinél kisebb mértékben. Szerinte az ügyfeleknek a jövőben fel kell mérni a kockázatokat, tisztában kell lenniük azzal, hogy az ingatlanalapok hosszútávú befektetések, nem egy-két hónap után kell kivenni a pénzt. Szalai Sándor szerint a jelenlegi helyzetben mindenkinek az az érdeke, hogy tényleg csak azok vonják ki a tőkéjüket az alapokból, akiknek sürgősen szükségük van rá.

Varga Csaba elmondta: a Tőkepiaci törvény módosításai közül a legfontosabb talán, hogy az alapkezelők ezentúl vehetnek fel hitelt ingatlanvagyonukra, így a törvényben előírt 90 napnál rövidebb idő alatt kifizethetik ügyfeleiket, ha szükséges. A hitel elsősorban az anyabanktól érkezhet, ritkább esetben pedig maga az alapkezelő is vehet fel kölcsönt.

"A tárgyalások alapján megállapítható, hogy a hat legnagyobb ingatlanalapból öt kész arra, hogy hitelt vegyen fel, amiből kifizetheti az ügyfeleknek az előleget" - tette hozzá a PSZÁF főigazgatója. A szakemberek szerint az, hogy sokan élnek majd a hitellehetőséggel, csökkentheti a hozamokat, de ez várhatóan nem lesz jelentős.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!