2p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A holland állam teljes egészében felvásárolja a nemzetközi pénzpiaci válság miatt nehéz helyzetbe került belga-holland Fortis bank hollandiai tevékenységét - jelentette be Yves Leterme belga miniszterelnök és Wouter Bos holland pénzügyminiszter péntek este.

A holland állam teljes egészében felvásárolja a nemzetközi pénzpiaci válság miatt nehéz helyzetbe került belga-holland Fortis bank hollandiai tevékenységét - jelentette be Yves Leterme belga miniszterelnök és Wouter Bos holland pénzügyminiszter péntek este.

A döntés alig néhány nappal azt követően született meg, hogy Belgium és Hollandia, valamint a bankban szintén érdekeltségekkel rendelkező Luxemburg kormánya a Fortis részleges államosítását, összesen 11,2 milliárdos eurós támogatását határozta el.

A mostani újabb lépés értelmében a holland államhoz kerül a Fortis teljes - összesen 16,8 milliárd eurónyi - hollandiai banki és biztosítási üzletága. A tervek szerint, amint a pénzügyi válságnak vége, a Fortis hollandiai tevékenységét ismét privatizálják.

Leterme úgy fogalmazott, hogy a döntéssel újabb lépést tesznek a Fortis fizetőképességének hosszú távú megőrzése felé. Kiemelte, a belga kormány fő célja az, hogy garanciát adjon a bank ügyfeleinek betéteire. A belga állam továbbra is 49 százalékot szándékozik birtokolni a Fortisban - fejtette ki.


Holland részről jelezték, hogy időben dönteni fognak a teljes egészében állami kézbe került hollandiai üzletrész további sorsáról. Bos megerősítette, hogy sok betétes távozott a banktól, más pénzintézetek pedig vonakodnak hitelezni a Fortisnak.

Az államosítás egyben azt is jelenti, hogy az eddig nemzetközi pénzintézetként tevékenykedő Fortist a nemzeti határok mentén lényegében újra felosztják.

Szélesebb perspektívából a Fortis helyzete azért is érdekes, mert az euróövezeti bankok közül ez a pénzintézet került először bajba, és a segítésére tett lépések precedensértékűnek tekinthetők.

Leterme a belga szenátus előtt arról is beszélt, hogy a belga bankok még nem kerültek kívül a nemzetközi pénzpiaci válsághelyzettel keletkezett veszélyzónán.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!