3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Úgy tűnik, hogy Orbánéknak idén is sikerülhet túlteljesíteni az egyik évek óta hangoztatott vállalásukat - mégpedig a nyugdíjasok érdekében.

Az Orbán-kormány egyik legfontosabb célkitűzése már 2010 óta, hogy a nyugdíjak reálértékét megőrizzék. Ez pedig a legfrissebb kormányprognózis tükrében ismétcsak túlteljesülhet.

Idén a nyugdíjakat tehát a költségvetés tervezésekor is használt 2,4 százalékos várt idei évi infláció mértékével emelték meg. Igenám, de idén háromlépcsőben lezajlik a soron következő rezsicsökkentés - első lépés áprilisban a gáz árának csökkentése volt -, ami tovább erodálja, illetve mélyben tartja a fogyasztói árindexet. Ennek megfelelően az egy hete bemutatott konvergencia programban a kormány már "csak" 0,8 százalékos idei évi inflációt prognosztizál. (Ennél még egy fokkal optimistább egyébként a jegybank, mely 0,7 százalékos átlagos pénzromlást vetített előre legutóbbi inflációs jelentésében. Az OECD pedig ennél is kisebb, 0,5 százalékos árindexet prognosztizált).

Mindez tehát azt jelenti, hogy a tavalyi év után idén is reálszinten növekedést könyvelhetnek el a nyugdíjasok a járandóságukat illetően. Egészen pontosan a 2013-as 3,4 százalék után idén 1,6 százalékkal ér majd többet a nyugdíj az előző évihez képest. Ezek után mondhatnánk azt is, hogy a kormány gazdaságpolitikájának nyertesei a nyugdíjasok lettek - persze szigoúan a számok alapján. Ez a kijelentés pedig nyomatékot nyer, ha a nyugdíjak alakulását a nettó minimálbérével hasonlítjuk össze.

Ha ugyanis 2010-es bázison megvizsgáljuk a nyugdíjak reálértékének változását a nettó minimálbérével összehasonlítva, akkor szignifikáns különbségek mutatkoznak. Jól látható, hogy míg idén a nyugdíjak 3,8 százalékkal érnek többet, mint 2010-ben, addig a nettó minimálbér 2,7 százalékkal elmarad a 4 évvel ezelőtti értékétől. És hasonló volt a helyzet 2013-ben is.

A nettó minimálbér esetében a reálérték alakulásában nagyon nagy szerepe volt az előző kormányzati ciklus elején végrehajtott átalakításnak az adósrendszerben, amikor is az alacsony keresetűek esetében kivezették az adójóváírást. Emiatt volt szükség a bruttó drasztikus emelésére, ám mint az látszik, összességében ez sem segített sokat a kiskeresetűeken.

Míg a nyugdíjasoknál mindössze egyetlen évben ért kevesebbet a járandóság 2010-hez képest, addig a minimálbéresek kézhez kapott fizetése még mindig nem tudta ledolgozni a néhány éve "elszenvedett veszteséget", hiába a 2013-2014-es rendkívül alacsony infláció.

Székely Sarolta
mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!