2p

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Csütörtök reggelre 72 dollárig emelkedett az olaj hordónkénti ára a világpiacon, ami a legmagasabb idén január óta. Sőt, az év elején tapasztalt szinthez képest megduplázódott az árfolyam, miután a befektetők egyre nagyobb része számít a kereslet növekedésére.

Csütörtök reggelre 72 dollárig emelkedett az olaj hordónkénti ára a világpiacon, ami a legmagasabb idén január óta. Sőt, az év elején tapasztalt szinthez képest megduplázódott az árfolyam, miután a befektetők egyre nagyobb része számít a kereslet növekedésére.

Csütörtök reggel 71,90 dollárt kellett adni egy hordó olajért a világ árupiacain, de éjszaka 72 dollár felett is volt a nyersanyag ára, ami új csúcsot jelent 2009-ben. Az év elején tapasztalt 30-35 dolláros árhoz képest már több mint a duplájára emelkedett a nyersolaj jegyzése, és a szakemberek, illetve az olajtermelő országok abban reménykednek, hogy még nincs vége.

Az olajár alakulása az elmúlt 5 hónapban


A jelek szerint 2009 elején érte el mélypontját az olajár, akkor ugyanis 30-35 dollár körül volt a jegyzés, azóta viszont folyamatosan emelkedik. Szerdán például több hír is támogatta az árfolyam újabb ugrásszerű emelkedését: bejelentették, hogy a kínai import 14 havi csúcsra emelkedett a múlt hónapban, míg az amerikai olajkészletek meglepetésre visszaestek.

Az elmúlt hónapok olajár-emelkedése mögött az húzódik meg, hogy a nemzetközi piacokon a befektetők egyre nagyobb része számít a világgazdaság talpra állására, az pedig elkerülhetetlenül az olaj iránti kereslet növekedését hozhatja magával. Tavaly nyáron a rekord 150 dolláros szintről is akkor kezdett visszaesni az árfolyam, amikor látszottak az első jelei a recessziónak, ennek az ellenkezőjét tapasztalhatjuk most.


Kína, a világ második legnagyobb energiafelhasználója szerdán jelentette be, hogy 16,62 millió tonnára, illetve 3,9 millió hordóra növelte napi olajfelhasználását. A távol-keleti ország azt is közölte, hogy májusban ismét rekordmértékű olajimportra volt szüksége, 17,09 millió tonna nyersanyagot vásároltak külföldről, ami 5 százalékkal magasabb volt, mint tavaly ilyenkor.

Emellett támogatta a szerdai áremelkedést az is, hogy az amerikai olajkészletek 4,38 millió hordóval estek vissza, ami meglepetést okozott a szakembereknek. Az elemzők ugyanis arra számítottak, hogy mintegy 100 ezer hordóval emelkedni fognak majd a tartalékok.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!