Mindezek fényében a magyar gazdaság jó esetben stagnálhat idén, de inkább enyhe recesszió jön a szakemberek szerint. Ráadásul az elmúlt hetekben egyre inkább elterjedt az a vélemény, miszerint a magyar kormányt elkényelmesíti a viszonylagos piaci megnyugvás, és őszintén nem is akar megállapodni az IMF-fel. Külső szemlélőként a képlet viszonylag egyszerű: a magyarok szeretnének készenléti hitelkeretet, ezt a nemzetközi szervezetek feltételekhez kötik, a magyarok pedig nem akarják teljesíteni ezeket, ergó nem is akarják a hitelmegállapodást. Ha pedig mégis, akkor azt külön hangsúlyozni kellene. Nos, a hazai politikusok rászánták magukat arra, hogy kimondják: akarjuk az IMF hitelt. (Fellegi Tamás: „Magyarországnak nincs B terve”; Orbán Viktor: „Már két hónapja várok az IMF-re”; Nátrán: „Napokon belül indulhatnak a tárgyalások”).
Mindennek nagy a jelentősége abból a szempontból, hogy az egész februárban 290 körül oszcilláló EUR/HUF árfolyam hirtelen 295 fölötti tartományokba került. Ehhez természetesen kellett egy elbizonytalanodó külső környezet is, amelyre március elején a görög adósság-csere előtti aggodalmak jó alapot adtak. A kedvező külső hírek, és a magyar álláspont tisztázása a 290-hez navigálja vissza az EUR/HUF devizapárt.
Nemzetközi események hatottak a részvénypiacra
A BUX heti szinten a 19000 pontos értékek alatt zárt, amire nem volt példa január utolsó előtti hetéig. Ugyan sikerült a hét utolsó napján mérsékelni a veszteségeket a 19000 ponton található ellenállások túl erősnek bizonyultak.Amúgy ez a hét is inkább a nemzetközi fejleményekről szólt, mivel az egyetlen részvénypiaci hír az OTP gyorsjelentésére csak péntek reggel került sor. Annak ellenére, hogy a várakozásoktól elmaradó veszteséget közölt a bank, a jelentés utáni tájékoztatón kedvező várakozásokat fogalmazott meg. Az egyszeri tételektől tisztítva is látható, hogy nem Magyarország a növekedés motorja a bank számára, azonban a már a negyedik negyedévben rekord árbevételt termelő Oroszország kiemelt szerepet kaphat a továbbiakban is, csakúgy, mint a többi leánybank. Várhatóan 140 forintos osztalék kifizetését szavazza majd meg a közgyűlés, ami közel duplája a tavalyinak.
A Mol négy hét után sikeresen magasabban tudott zárni pénteken. Sőt, a rajzolt gyertya alakzat akár fordulós jelnek is tekinthető. A forgalom a három héttel ezelőtti szinteket is meghaladta, így a 19000 forintos szintek meghódítása akár tartósnak is bizonyulhat. A görög kockázatok kiárazódása kevésbé hat a papírra, őt a szíriai helyzet fokozódása sokkal jobban érinti.
A Magyar Telekom a második csökkenő hetet zárta, míg a Richter papírjai legutoljára tavaly szeptember végén estek nagyobbat heti szinten a mostaninál. Az elemzők szerint szerencse, hogy utóbbi mindezt az év legalacsonyabb heti forgalmával tette.
Egyelőre nem lesz ragadós a görög példa
Sikeresnek bizonyult a görög kötvénycsere program. Az "önkéntes" részvételi arány 85,8%, ami elegendő ahhoz, hogy életbe léptessék a közös fellépés záradékot. Innentől kezdve pedig minden olyan kötvénytulajdonos számára kötelező a veszteség-leírás, aki a görög törvény szerint kibocsátott kötvényeket tulajdonolja. Ez a kintlévő állomány 95,7%-a. Mindent egybevéve a kép azt sugallja, hogy az adósságrendezés működhet. A görög állam kamatterhe a több program együttesének köszönhetően az egyik legalacsonyabb lett Európában. Ráadásul jó ideig csak nemzetközi segítséget kell törleszteni, ami töredéke a teljes adósságnak. Ez hatalmas segítség, mindazonáltal totálisan nem fog lekerülni a napirendről Görögország: a masszív idei recesszió (várhatóan 4%-ot meghaladó) és a társadalmi ellenállás megakadályozza, hogy hamar javuljanak a körülmények.
A bank szakemberei attól egyelőre nem félnek, hogy a példa ragadós lenne, és más adósságproblémával küzdő országok követni akarják majd. Ebből adódóan relatíve optimistán is látják most az euró helyzetét. A legveszélyesebb forgatókönyv lekerült a napirendről, ami előtt az EUR/USD még egy ideig emelkedéssel tiszteleghet, még ha Portugáliának egyre nagyobb valószínűséggel is lesz szüksége további mentésre.
A héten az EKB ülésén az elnök, Mario Draghi elég határozottan utalt arra, hogy a
továbbiakban nem kívánnak tovább lazítani a gazdaságpolitikán, maradhat az egyszázalékos kamat, és nem lesz több likviditás-injekció. A piac figyelme ezek miatt átterelődhet a makrogazdasági indikációkra. E tekintetben az eurózóna egy gyenge, de stabilizálódó képet ad. A növekedés az első negyedévben jócskán elmarad majd az Egyesült Államokban tapasztalhatótól, és vélhetően ezt erősítik meg majd a héten érkező márciusi konjunktúra adatok is (európai oldalról a ZEW).
A jövő héten, mikor mi ünnepelünk, Svájcban összeülnek a monetáris tanácstagok a gazdaságpolitikáról dönteni. Egyelőre nincs új elnöke még az SNB-nek, már csak ezért is nagyon valószínűtlen, hogy változtatásról határozzanak. De amúgy sincs igazán okuk erre, az árak nullaszázalékos kamat mellett is csökkennek, a frank megállítását célzó árfolyamgát pedig sikeresen működik. Néhány erőteljes mondatot vélhetően kommunikálni fog majd az ideiglenes elnök, Jordan, biztosítja majd a befektetőket arról, hogy a jegybank korlátlan mennyiségben hajlandó fellépni az 1,2-es EUR/CHF árfolyam védelmében.
Amerikában nem lesz felhőtlen a befektetői hangulat
A héten egy pillanatra megtört az emelkedő trend, de Görögország sikeres megmentése után két nap alatt máris visszahódította az S&P 500-as régi szintjeit. A görög kockázatok kiárazódása után sem lesz felhőtlen a befektetői hangulat, mert Portugália, Szíria illetve Irán kerülhet az újságok címlapjaira. Az utóbbi kifejezetten érzékeny lehet az amerikai gazdaságra, mert az amúgy is rekord februári és márciusi szintekre dráguló benzinárak tovább növekedhetnek.
A befektetők február utolsó hetében január eleje óta nem látott mértékben adták el részvényalap befektetéseiket. Ennek ellenére a február hónapban tavaly április (részvénypiaci csúcs) óta nem látott alacsony mértékű kivonás történt. A kisbefektetők pesszimizmusa a héten tavaly december végi szintekre ugrott. Úgy tűnik, hiába árazódott ki a görög kockázat a lassan négy hónapja tartó szinte töretlen emelkedés inkább eladásra használják ki.
mfor.hu