5p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Amerikában már hetek óta a harmadik negyedéves vállalati eredmények határozzák meg a hangulatot a tőzsdéken, nálunk azonban csak most indul a gyorsjelentési szezon. A következő hetek egyik legnagyobb kérdése az lehet, hogy a kormány által bejelentett válságadók milyen hatással lesznek a tőzsdei vállalatok profitjára. Ebből a szempontból pedig a Mol, a Magyar Telekom és persze az OTP lehet érdekes. Mfor.hu-háttér.

Csütörtök este a Zwack nyitotta a hazai tőzsdei cégek sorát, amikor közzétette a legutóbbi negyedévére vonatkozó számait. Ezt követően lassan a többi hazai cég is kiteríti lapjait a harmadik negyedévvel kapcsolatban, kiderül, kik bukják a legnagyobbat a válságadókon. Az OTP már szeptemberben befizette a rá eső bankadó felét, így az már a harmadik negyedéves profitban megjelenhet, míg a Mol és a Telekom várhatóan felkészül majd a kivetett válságadóra.

OTP: a bankadó fele kipipálva

A legnagyobb tőzsdei cégek esetében a válságadók lehetnek a gyorsjelentések középpontjában: az OTP esetében várhatóan már kézzelfogható jelei lesznek annak, hogy szeptember végéig be kellett fizetnie a bankadó felét. A legnagyobb hazai pénzintézet november 19-én közli harmadik negyedéves számait.

A kormány által kivetett bankadó összesen 36 milliárd forintnyi terhet ró az OTP-re, ebből 18 milliárdot a szeptember 30-i határidőig be is fizetett a pénzintézet. A bank már a második negyedéves eredmények közlésekor jelezte, hogy az év második felében hatással lesz a bankadó a cég eredményére. Igaz, akkor még csak 29 milliárddal számoltak.

Ha a második negyedéves számokat vesszük alapul, akkor a 15 milliárd forintos goodwill-leírás nélkül 42 milliárd forint lett volna az eredménye. Mindez azt jelenti, hogy ha most nem lesz hasonló kellemetlen meglepetés, csak az előre kalkulálható bankadó, akkor nagyságrendileg 25 milliárd forint körül lehet a nettó profit.

A profit mellett szokás szerint érdemes lesz majd nézni a bank nem teljesítő hitelportfóliójának mértékét. A második negyedév végén 12,4 százalék volt csoportszinten a 90 napon túli késedelmes hitelek aránya. "Most a magyar lakáshitel-portfólión és a román piacon látunk kockázatokat. A magyar portfólió minőségét jelentősen befolyásolja a svájci frank árfolyama, azt viszont nagyon nehéz megjósolni" - mondta Bencsik László vezérigazgató-helyettes a második negyedéves eredmények ismertetésekor.

A Mol és a Telekom is felkészülhet

A Magyar Telekom a blue chipek közül elsőként, jövő csütörtökön közli harmadik negyedéves számait. A november 4-én hajnalban megjelenő gyorsjelentésben szintén a válságadó lehet a legérdekesebb. A távközlési cég tájékoztatása szerint összesen 27,5 milliárd forintot kell befizetniük az év végéig a kasszába, azonban ez nem érinti célkitűzéseiket.

A Magyar Telekom továbbra is arra számít, hogy a rendkívüli tételek nélkül számolt kamat- és adófizetés, tőketörlesztés és amortizáció előtti nyeresége (EBITDA) 2010-ben 7-9 százalékkal csökken az előző évhez képest. A különadót várhatóan az egyéb költségek között számolja el a társaság, és ez csökkenti az adózás előtti eredményt. Így várhatóan körülbelül egymilliárd forinttal kevesebb társasági nyereségadót számol el a Magyar Telekom ebben az évben.

A cég egyébként már a második negyedéves gyorsjelentésében közölte, hogy az állam 20 milliárd forintos megtakarítási terve várhatóan 5-7 milliárdot visz majd el az éves profitjából. Mindez lényegében profitwarningot jelentett a Telekom részéről.

Hasonló helyzetben lehet a Mol, melynek szintén válságadót kell fizetnie, azonban annak pontos összegéről még nincs hír. Ugyanakkor valószínűleg az energiaszektorra eső 70 milliárd forint nagy része a cégre jut majd, ezért vélhetően a harmadik negyedéves jelentésben említést tesznek majd a várható profitcsökkenésről. Az olajcég egyébként november 17-én teszi közzé számait.

Mi lesz a gyógyszergyártókkal?

A gyógyszergyártók közül jó eséllyel az Egis lesz az első, mely közli harmadik negyedéves számait, azonban a célegyenesben még beelőzhet a Richter. Utóbbi cég esetében annyit sikerült kiderítenünk, hogy a november 8-i héten valamelyik hajnalban jön a gyorsjelentés, míg az Egis november 9-én a zárás után közli számait.

Az elemzői várakozásokat túlszárnyalva 73,8 milliárd forint árbevételt és 26,7 milliárd forint adózott eredményt ért el a Richter az idei második negyedévben - mindkét mutató rekordot jelent a vállalat történetében. A cég számára hagyományosan sokat számít a forint árfolyama, a harmadik negyedévben pedig gyengült a hazai fizetőeszköz, ami a külföldi értékesítések magas aránya miatt növelheti a vállalat profitját.

Az Egis az üzleti év harmadik negyedévében, az április-júniusi időszakban, 5,138 milliárd forint adózott eredményt ért el, ami több mint duplája az előző év azonos időszaki 2,396 milliárd forintnak. A profit kis mértékben felülmúlja az elemzői várakozásokat.

És a többiek?

A kispapírok közül a Rába minden valószínűség szerint november 15-én délután jön ki a számaival, az mfor.hu kérdésre legalábbis a cég azt közölte, hogy "99 százalékig biztos az időpont". Az Állami Nyomda harmadik negyedéves számai november 11-én a piaczárást követően jelennek meg.

A Pannergy még a blue chipeket is megelőzi jelentésével, a cég jövő szerdán hozza nyilvánosságra, hogyan teljesített a harmadik negyedévben.