Ezen a héten sem fognak unatkozni azok, akik a makroadatok böngészésével töltik el idejüket, mivel több fontos statisztika is napvilágot lát. Hazánkban a múlt havi inflációs adat mellett az ipari termelés alakulását is ma közli a KSH, valamint a Pénzügyminisztérium is beszámol az államháztartás májusi egyenlegéről. Amerikában a kiskereskedelmi értékesítések és az infláció lesz a középpontban.
Hétfőn Csehországban kezdődnek a régió inflációs jelentései, az előzetes becslések szerint továbbra is megmarad a 6,8 százalékos éves pénzromlási ütem. Már hétfőn reggel megjelent a német kereskedelem mérlege, mely a márciusi 16,7 milliárd eurós plusz után áprilisban 18,7 milliárdos nyereséget produkált. Nagy-Britanniában a termelői árak alakulását közlik a hét elején, míg a tengerentúlon a folyamatban lévő lakásértékesítések adata lesz a legfontosabb. Márciusiban 1 százalékkal estek vissza a lakáseladások, most 0,3 százalékos csökkenésre számítanak. Beszédet mond Ben Bernanke Fed-elnök is, akinek a szavaira mindig kiemelten figyel a piac.
Kedden magyar szempontból a legfontosabb adat az államháztartás májusi alakulása lesz, melyet délután közöl a Pénzügyminisztérium. Legutóbb 522,4 milliárd forint volt az államháztartás hiánya. Az Egyesült Államokban a hét második napján jelenik meg a kereskedelmi mérleg alakulása, mely 58,21 milliárd dolláros mínuszt mutatott márciusban. Emellett érdemes még figyelni az ABC és a Wash Post közös fogyasztói bizalmi indexére, mely legutóbb -45 ponton állt. Londonban az ipari termelés májusi adatára figyelnek kedden a befektetők.
Szerdán régiónkban több helyen is inflációs adatok jelennek meg: a magyar pénzromláson kívül ekkor jelenik meg a szlovák és a román inflációs adat is. Hazánkban az áprilisi 6,6 százalékos szint után májusra 6,5 százalékos inflációt várnak a szakemberek, de a londoni elemzők az infláció további emelkedésére számítanak, szerintük 6,8 százalék körüli szinten ragadhat be nyár végéig a magyar infláció.
Nagy-Britanniában is fontos adatokat közölnek szerdán: többek között ekkor jelenik meg a bérek átlagos alakulása és az áprilisi ILO munkanélküliségi index is. Szintén a hét közepén közlik Londonbvan a kereskedelmi mérleg alakulását. Amerikában szerdán az olajtartalékok alakulására és a Fed Bézs könyvére érdemes figyelni. A nyersanyagtartalékok befolyásolhatják az olaj árfolyamát, míg a Bézs könyv az amerikai gazdaság állapotáról ad képet.
Csütörtökön Magyarországon a KSH nem közöl jelentős statisztikát, az eurozónában viszont ekkor jelenik meg az ipari termelés alakulása, míg a tengerentúlon a kiskereskedelmi forgalomra és az importárakra koncentrálhatnak a befektetők. Az importárak áprilisban havi szinten 1,8 százalékkal, éves szinten pedig 15,4 százalékkal emelkedtek, míg a kiskereskedelmi eladások 0,2 százalékkal visszaestek elsősorban az autóipar gyengélkedésének köszönhetően.
Pénteken Magyarországon az ipari termelés és a mezőgazdasági árak áprilisi alakulásáról számol be a statisztikai hivatal. Márciusban 6,7 százalék volt az ipari növekedés, áprilsira 7 százalékos növekedést várnak. Az Egyesült Államokban az infláció májusi alakulása és a Michigani fogyasztói bizalmi index alakulása lesz a legfontosabb a hétvége előtt. Amerikában szokás szerint a maginfláció alakulása lesz különösen érdekes, az élelmiszer- és energiaárak nélkül számított inflációs ráta a várakozások szerint marad 2,3 százalékon áprilsihoz hasonlóan. A Michigan fogyasztói bizalmi index a múlt hónapban 59,8 ponton állt.