4p

A régióban többfelé is a héten közlik a májusi inflációs adatokat, a hét utolsó napján pedig az Egyesült Államok pénzromlását is megismerhetjük.

Ezen a héten sem fognak unatkozni azok, akik a makroadatok böngészésével töltik el idejüket, mivel több fontos statisztika is napvilágot lát. Hazánkban a múlt havi inflációs adat mellett az ipari termelés alakulását is ma közli a KSH, valamint a Pénzügyminisztérium is beszámol az államháztartás májusi egyenlegéről. Amerikában a kiskereskedelmi értékesítések és az infláció lesz a középpontban.

Hétfőn Csehországban kezdődnek a régió inflációs jelentései, az előzetes becslések szerint továbbra is megmarad a 6,8 százalékos éves pénzromlási ütem. Már hétfőn reggel megjelent a német kereskedelem mérlege, mely a márciusi 16,7 milliárd eurós plusz után áprilisban 18,7 milliárdos nyereséget produkált. Nagy-Britanniában a termelői árak alakulását közlik a hét elején, míg a tengerentúlon a folyamatban lévő lakásértékesítések adata lesz a legfontosabb. Márciusiban 1 százalékkal estek vissza a lakáseladások, most 0,3 százalékos csökkenésre számítanak. Beszédet mond Ben Bernanke Fed-elnök is, akinek a szavaira mindig kiemelten figyel a piac.

Kedden magyar szempontból a legfontosabb adat az államháztartás májusi alakulása lesz, melyet délután közöl a Pénzügyminisztérium. Legutóbb 522,4 milliárd forint volt az államháztartás hiánya. Az Egyesült Államokban a hét második napján jelenik meg a kereskedelmi mérleg alakulása, mely 58,21 milliárd dolláros mínuszt mutatott márciusban. Emellett érdemes még figyelni az ABC és a Wash Post közös fogyasztói bizalmi indexére, mely legutóbb -45 ponton állt. Londonban az ipari termelés májusi adatára figyelnek kedden a befektetők.

Szerdán régiónkban több helyen is inflációs adatok jelennek meg: a magyar pénzromláson kívül ekkor jelenik meg a szlovák és a román inflációs adat is. Hazánkban az áprilisi 6,6 százalékos szint után májusra 6,5 százalékos inflációt várnak a szakemberek, de a londoni elemzők az infláció további emelkedésére számítanak, szerintük 6,8 százalék körüli szinten ragadhat be nyár végéig a magyar infláció.

Nagy-Britanniában is fontos adatokat közölnek szerdán: többek között ekkor jelenik meg a bérek átlagos alakulása és az áprilisi ILO munkanélküliségi index is. Szintén a hét közepén közlik Londonbvan a kereskedelmi mérleg alakulását. Amerikában szerdán az olajtartalékok alakulására és a Fed Bézs könyvére érdemes figyelni. A nyersanyagtartalékok befolyásolhatják az olaj árfolyamát, míg a Bézs könyv az amerikai gazdaság állapotáról ad képet.

Csütörtökön Magyarországon a KSH nem közöl jelentős statisztikát, az eurozónában viszont ekkor jelenik meg az ipari termelés alakulása, míg a tengerentúlon a kiskereskedelmi forgalomra és az importárakra koncentrálhatnak a befektetők. Az importárak áprilisban havi szinten 1,8 százalékkal, éves szinten pedig 15,4 százalékkal emelkedtek, míg a kiskereskedelmi eladások 0,2 százalékkal visszaestek elsősorban az autóipar gyengélkedésének köszönhetően.

Pénteken Magyarországon az ipari termelés és a mezőgazdasági árak áprilisi alakulásáról számol be a statisztikai hivatal. Márciusban 6,7 százalék volt az ipari növekedés, áprilsira 7 százalékos növekedést várnak. Az Egyesült Államokban az infláció májusi alakulása és a Michigani fogyasztói bizalmi index alakulása lesz a legfontosabb a hétvége előtt. Amerikában szokás szerint a maginfláció alakulása lesz különösen érdekes, az élelmiszer- és energiaárak nélkül számított inflációs ráta a várakozások szerint marad 2,3 százalékon áprilsihoz hasonlóan. A Michigan fogyasztói bizalmi index a múlt hónapban 59,8 ponton állt.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!