3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A harmadik negyedévben 0,3 százalékkal csökkent az amerikai gazdaság teljesítménye, ami egy kicsivel pozitívabb, mint amire az elemzők többsége számított - jelentették be csütörtök délután. Ha a negyedik negyedévben is negatív adatot produkál az amerikai gazdaság, akkor hivatalosan is recesszióba süllyed, erre pedig jó esély van.

A várt 0,5 százalék helyett csak 0,3 százalékkal esett vissza az Egyesült Államok gazdasága a harmadik negyedévben, de így is elmondható, hogy a 2000-es évek elején tapasztalt recesszió óta nem volt ilyen mélyen Amerika. A GDP árindex a vártnál magasabb volt a harmadik negyedévben, de ez valószínűleg jórészt még a magas olajárnak volt köszönhető.

Az elemzők számítottak arra, hogy a 2001-es recesszió után most ismét negatív adatot produkál majd az amerikai gazdaság, a konszenzus 0,5 százalékos csökkenést valószínűsített. A Bloomberg által megkérdezett szakemberek véleménye széles körben szóródott: az 1,2 százalékos növekedéstől az 1,9 százalékos visszaesésig minden elképzelhetőnek tűnt.


A közölt -0,3 százalékos adat egy kicsivel kedvezőbb, mint az elemzői várakozások konszenzusa, de ezzel egy lépéssel ismét közelebb került a recesszióhoz az Egyesült Államok. Ha a negyedik negyedévben is negatív adat érkezik, akkor teljesül a gazdasági recesszió utolsó feltétele is, nevezetesen az, hogy egymást követő két negyedévben visszaesést mutat a gazdaság.

A második negyedévben még 2,8 százalékos bővülés volt megfigyelhető, onnan zuhant vissza az amerikai gazdaság. Azonban azt hozzá kell tenni, hogy ez csak az első becslés a növekedést illetően, ezt az adatot még többször is módosíthatják az amerikai hatóságok. A második negyedév növekedése annak is betudható volt, hogy az állampolgárok akkor kapták meg az adóvisszatérítéseket, amiket a jelek szerint el is költöttek.

A GDP-áirindex 4,8 százalékos emelkedést mutatott a harmadik negyedévben a várt 4 százalék helyett, ez jórészt a tartósan magas olajáraknak tudható be. Az árindex az inflációs nyomás egyik fontos mutatója, mivel a termékek és szolgáltatások árának változását vizsgálja.

Szintén csütörtökön jelent meg a heti friss munkanélküliek számáról szóló statisztika a tengerentúlon, az adatok alapján 479 ezren jelentkeztek munkanélküli segélyért a múlt héten, ami alig jelent változást az egy héttel korábbi 478 ezerhez képest.

Az adat megjelenése után az amerikai határidős indexek jelentős pluszban voltak, a Dow Jones és a Standard & Poor's esetében is 3 százalék feletti emelkedést mutatnak a számok. A Wall Streeten magyar idő szerint fél háromkor kezdődik a kereskedés.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!