A várt 0,5 százalék helyett csak 0,3 százalékkal esett vissza az Egyesült Államok gazdasága a harmadik negyedévben, de így is elmondható, hogy a 2000-es évek elején tapasztalt recesszió óta nem volt ilyen mélyen Amerika. A GDP árindex a vártnál magasabb volt a harmadik negyedévben, de ez valószínűleg jórészt még a magas olajárnak volt köszönhető.
Az elemzők számítottak arra, hogy a 2001-es recesszió után most ismét negatív adatot produkál majd az amerikai gazdaság, a konszenzus 0,5 százalékos csökkenést valószínűsített. A Bloomberg által megkérdezett szakemberek véleménye széles körben szóródott: az 1,2 százalékos növekedéstől az 1,9 százalékos visszaesésig minden elképzelhetőnek tűnt.
A közölt -0,3 százalékos adat egy kicsivel kedvezőbb, mint az elemzői várakozások konszenzusa, de ezzel egy lépéssel ismét közelebb került a recesszióhoz az Egyesült Államok. Ha a negyedik negyedévben is negatív adat érkezik, akkor teljesül a gazdasági recesszió utolsó feltétele is, nevezetesen az, hogy egymást követő két negyedévben visszaesést mutat a gazdaság.
A második negyedévben még 2,8 százalékos bővülés volt megfigyelhető, onnan zuhant vissza az amerikai gazdaság. Azonban azt hozzá kell tenni, hogy ez csak az első becslés a növekedést illetően, ezt az adatot még többször is módosíthatják az amerikai hatóságok. A második negyedév növekedése annak is betudható volt, hogy az állampolgárok akkor kapták meg az adóvisszatérítéseket, amiket a jelek szerint el is költöttek.
A GDP-áirindex 4,8 százalékos emelkedést mutatott a harmadik negyedévben a várt 4 százalék helyett, ez jórészt a tartósan magas olajáraknak tudható be. Az árindex az inflációs nyomás egyik fontos mutatója, mivel a termékek és szolgáltatások árának változását vizsgálja.
Szintén csütörtökön jelent meg a heti friss munkanélküliek számáról szóló statisztika a tengerentúlon, az adatok alapján 479 ezren jelentkeztek munkanélküli segélyért a múlt héten, ami alig jelent változást az egy héttel korábbi 478 ezerhez képest.
Az adat megjelenése után az amerikai határidős indexek jelentős pluszban voltak, a Dow Jones és a Standard & Poor's esetében is 3 százalék feletti emelkedést mutatnak a számok. A Wall Streeten magyar idő szerint fél háromkor kezdődik a kereskedés.