3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Rég volt rá példa, hogy három napig egyfolytában erősödjenek a vezető amerikai részvényindexek, most viszont ennek lehettünk szemtanúi, legutóbb a múlt csütörtökön zártak negatív napot a mutatók. Kedden az újabb mentőcsomagok hírére emelkedtek a részvényárak, bár napközben mínuszban voltak az indexek.

A kedden délután bejelentett összesen 800 milliárd dolláros újabb mentőcsomagok a tengerentúli tőzsdéket is magasra repítették először, majd napközben mérséklődött az optimizmus, sokáig a negatív oldalon álltak a mutatók. A végére aztán mégis sikerült erősödéssel zárni, az elmúlt több mint két hónapban nem volt példa arra, hogy három napig folyamatosan erősödjenek a vezető indexek.

A Dow Jones ipari index 0,43 százalékos pluszban zárta a keddi kereskedést, 8479 pont lett az értéke a nap végére. A többi vezető index vegyesen szerepelt: a Standard & Poor's 0,66 százalékot javított, a Nasdaq viszont 0,5 százalékot bukott a zárásra, mivel sok vállalat visszafogta technológiai kiadásait a válság miatt.

A nyitás előtt az újabb mentőcsomagoknak köszönhetően fordult pozitívba a hangulat. A kormány terve, hogy összesen 800 milliárd dollárból felpörgeti a lakossági hitelezést és az ingatlanpiacot. 600 milliárd dollárnyi hitelt illetve kezességvállalást kaphatna a három legnagyobb jelzáloghitelező, további 200 milliárdból pedig az autóhitellel rendelkezőket, a diákhiteleseket és a hitelkártya tulajdonosokat segítené a kabinet.

A Fed és a kormány elsődleges célja, hogy az újabb csomaggal segítsenek talpra állítani a befagyott hitelpiacot, olcsóbbak és könnyebben elérhetők legyenek a lakáshitelek. Abban bíznak, hogy a hitelezési kedv növekedésével az ingatlanpiacot is ki tudják húzni a gödörből.

A nap vesztese a technológiai szektor lett a tőzsdén, ezt jelzi, hogy a Nasdaq index mínuszban zárt. A befektetők arra számítanak, hogy a cégek tovább fogják csökkenteni költségeiket a válság miatt, elsősorban azokat a kiadásokat érintheti ez, melyek nem feltétlenül szükségesek a termeléshez, ide tartoznak a technológiai költségek.


Az elemzők egy része már úgy véli, hogy a piac elérte mélypontját a korábbi hetekben, nem kell a múlt hetihez hasonló zuhanásra számítanunk, a jelenlegi szintekről lassú emelkedés jöhet.

A makrogazdasági adatok jórészt a vártnak megfelelő képet festettek a gazdaságról, csak kismértékben okoztak negatív meglepetést. A gazdaság a harmadik negyedévben 0,5 százalékkal esett vissza, ami nem sokkal marad el a várt 0,3 százalékos teljesítménycsökkenéstől. A fogyasztói bizalom értéke viszont váratlanul emelkedett az egy hónappal ezelőtti állapothoz képest, bár a megjelent adatok szerint az amerikaiak még mindig egyre kevesebb pénzt költenek el.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!