A vezető ázsiai részvényindexek többsége gyengült hétfőn, elsősorban a Görögország és Dubaj felől érkező negatív hírek rontották a befektetők hangulatát és tartották vissza őket a kockázatos eszközöktől. A következő napokban már-már kaotikus lesz a kereskedés a Távol-Keleten, a Holdújév miatt minden piacon lesznek szünnapok a héten.
A vezető iacok közül szinte csak a tokiói tőzsde volt nyitva a hét első napján: a Nikkei 225 index 0,78 százalékos gyengülés után 10 013 ponton fejezte be a napot. Az indiai tőzsdén 0,56 százalékos volt a visszaesés, Indonéziában pedig 0,83 százalékot veszített az index. A többi vezető piac a Holdújév miatt zárva tartott, egyesek egész héten nem is nyitnak ki.
Az ázsiai tőzsdék hétfői gyengülése elsősorban annak volt köszönhető, hogy Kína múlt pénteken bejelentette: szigorítja a hitelezést a bankok felé. Az ország célja ezzel az, hogy csökkentse a gazdaságba áramló forró pénz mennyiségét, a szakemberek egyöntetű véleménye, hogy ez a tőzsdékre és a gazdaság növekedésére is negatív hatással lehet.
A hangulaton az sem tudott segíteni, hogy Japánban a vártnál jobb GDP-adatot közöltek, az elemzők szerint a kínai monetáris szigorítás mostg hónapokra meghatározhatja a tőzsdék hangulatát, ezért a befektetők inkább arra koncentrálnak. A japán gazdaság egyébként a negyedik negyedévben 4,6 százalékkal tudott nőni 2008 hasonló időszakához képest.
A kínai lépések mellett továbbra is az eladósodott országok problémái okozzák a bizonytalanságokat a tőzsdéken. A múlt héten elsősorban Görögországgal kapcsolatban jelentek meg az adósság nagyságával kapcsolatos aggodalmak, néhány elemző pedig úgy véli, hogy tavaly őszhöz hasonlóan a héten ismét előtérbe kerülhetnek Dubaj gondjai is. A piaci pletykák szerint a dubaji állam tulajdonában lévő Dubai World cég a héten fog javaslatot tenni tartozásainak átstrukturálására, a gond csak az, hogy mindössze 60 százalékot fizetnének ki a hitelezőknek, ez pedig rendkívül negatívan érintené a világ tőzsdéit.