10 235 ponton fejezte be a hét első kereskedési napját a tokiói tőzsde Nikkei 225 indexe, ez 2,17 százalékkal volt alacsonyabb a pénteki szintnél. A többi vezető tőzsde sem járt jobban: a hongkongi Hang Seng 2,48 százalékkal gyengült, a Shanghai Composite pedig 3,32 százalékot bukott értékéből. 2,6 százalékos mínusszal zárt a dél-koreai Kospi, a tajvani piacon pedig 2,23 százalékkal esett vissza az index.
Úgy tűnik, hogy a gigantikus, 750 milliárd eurós csomaggal sikerül megoldani az európai adósságválságot, azonban a hurráhangulat nem tartott sokáig. Egyre többen tartanak attól, hogy az elmúlt napokban bejelentett megszorítások jelentősen visszafogják majd az éppen csak kibontakozó európai gazdasági fellendülést. Sőt, egyesek szerint az egész világon negatív hatással lehetnek majd a mostani intézkedések.
A fenti félelmekre erősített rá az is, hogy hétfő reggelre az euró négyéves mélypontra esett vissza, a dollárral szemben 1,22 körül állt a közös európai valuta. A japán jennel szemben 112,90-ig gyengült az euró, ennek köszönhetően Ázsiában is elsősorban azok a cégek szenvedtek el komoly veszteségeket, melyeknek jelentős piacaik vannak Európában.
Az HSBC bank például árbevételének 36 százalékát realizálja kontinensünkön, az aggodalmaknak köszönhetően hétfőn 2,6 százalékkal esett vissza papírjainak árfolyama. A brit Standard Chartered árfolyama 3,6 százalékkal zuhant a hongkongi tőzsdén, ami arra utal, hogy az európai piacok nyitása után is komoly mínuszokkal kell számolni.
A bevételeinek 80 százalékát Európából szerző Esprit Holdings részvényei 7 százalékkal lettek olcsóbbak a kereskedés végére, míg a szintén jelentős európai piaccal rendelkező Sony 4,2 százalékot bukott. 3,9 százalékkal esett vissza a BHP Billiton árfolyama, a bányatársaság elsősorban a csökkenő nyersanyagáraknak köszönhette, hogy eladói nyomás alá került.
Menedzsment Fórum